Wybór kamienia na nagrobek to niełatwe zadanie. Zakłady kamieniarskie proponują klientom tworzenie płyt z eleganckiego marmuru, taniego i równie pięknego piaskowca, a także z wysokiego jakościowo i bardzo różnorodnego estetycznie granitu. Który z tych kamieni warto rozważyć w pierwszej kolejności? Ze względu na wytrzymałość, szerokie możliwości projektowe oraz ze względu na liczne odmiany dostępne na rynku wybór powinien paść na nagrobek granitowy.

Różnorodne odmiany granitu

Rodzajów nieobrobionego granitu jest wiele. Wyróżnić można granit strzegomski, strzeliński, karkonoski, rapakiwi i liczne odmiany zagraniczne uznawane wręcz za „egzotyczne”. Kamienie te mogą być też w różny sposób obrabiane np. polerowane i szczotkowane, co nadaje im odmiennej faktury. Zakłady kamieniarskie i osoby zamawiające nagrobki cenią jednak granit głównie za jego różnorodne kolory i wzory. Bez problemu znaleźć można kamień w odcieniu zgniłej zieleni, brązu, kremu, szarości, czerni czy też cegły. Granity wzorzyste cechują się dodatkowo różnymi odcieniami oraz posiadaniem różnobarwnych kropek lub dekoracyjnych smug.

Dużą popularnością cieszą się zaś przy tworzeniu nagrobków i grobowców granity antracytowe gładkie, a także granity łudząco przypominające droższy marmur. Warto pytać też kamieniarzy o wyjątkowe odmiany kamieni granitowych w odcieniach zbliżonych do srebra oraz złota.

Szerokie możliwości projektowe

Granit ceniony jest w kamieniarstwie funeralnym za swoją prostą obróbkę. Kamieniarze wyposażeni w nowoczesny sprzęt do cięcia, perforowania, nawiercania czy grawerowania kamieni bez problemu nadają bloczkom granitowym różnorodne kształty. Nagrobki, grobowce czy płyty upamiętniające z granitu mogą mieć zarówno ostre, jak i łagodne linie. Podobnie jest z wykończeniem krawędzi oraz samej powierzchni. Granit może być bardzo połyskliwy lub też matowy i szorstki.

Szerokie możliwości projektowe związane z granitem są także związane z wieloma jego odmianami kolorystycznymi i zdobniczymi. Dobry zakład kamieniarski jest w stanie dzięki temu stworzyć nagrobki nowoczesne wręcz awangardowe, nagrobki tradycyjne, a także nagrobki w określonych stylach np. gotyckim, barokowym, renesansowym czy klasycznym. Wyjątkowe płyty nagrobne tworzy zakład MIKAM z Lubienia Kujawskiego, który wykorzystuje granit również do tworzenia parapetów, okładzin schodów, blatów kuchennych i obudów kominków.

Wysoka wytrzymałość granitu

Granit to kamień, który cechuje się niebywałą wytrzymałością. Wbrew powszechnym mitom jest on znacznie bardziej odporny na warunki pogodowe, zarysowanie i innego typu uszkodzenia mechaniczne od swojego konkurenta – marmuru. Granit lepiej od niego wytrzymuje działanie wilgoci, wody, mrozu i promieniowania UV. Kamień ten gwarantuje również lepszą ochronę przeciw wahaniom temperatury, a jego dużą zaletą jest to, iż nie wymaga częstej konserwacji. Pod tym względem przoduje nad innymi materiałami wykorzystywanymi w kamieniarstwie funeralnym.

Dodatkową cechą granitu jest również to, że w prosty sposób samoistnie podczas deszczu oczyszcza się z kurzu i lekkiego brudu. Ten nie ma możliwości wżarcia się w strukturę kamienia, dzięki czemu nagrobki, grobowce oraz płyty dłużej utrzymane są w nienaruszonym pierwotnym stanie.