Organizacja uroczystości pogrzebowych wiąże się z koniecznością zadbania o wiele istotnych spraw. Jedną z najważniejszych jest wybór odpowiedniego nagrobka, który będzie nie tylko estetyczny, ale także trwały. Dostępnych rozwiązań technologicznych jest obecnie wiele. Nie zmienia to jednak faktu, że zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się elementy wykonane z granitu. Skąd zatem wynika taki stan rzeczy?

Co wyróżnia granit na tle pozostałych materiałów?

Granit ma przede wszystkim wiele ważnych z technicznego punktu widzenia właściwości. Mowa tutaj m.in. o doskonałych parametrach wytrzymałościowych. Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z Zakładu Kamieniarskiego prowadzonego przez Małgorzatę Kudelską – struktura tej naturalnej skały jest odporna zarówno na ewentualne uszkodzenia mechaniczne – w tym m.in. na zarysowania, jak i na długotrwałe oddziaływanie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Granit nie chłonie wody, a co za tym idzie, nie jest podatny na przemarzanie.

Materiał ten charakteryzuje się również wysokim współczynnikiem twardości, przy czym pozostaje dość łatwy w obróbce – oczywiście przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi. To właśnie dzięki tym cechom płyty nagrobkowe często przyjmują nietuzinkowe kształty. Estetyka to kolejna kwestia, która przemawia za tym, aby zdecydować się na to rozwiązanie. Wbrew powszechnej opinii granit nie występuje jedynie w kolorach czarnych i szarych. Bez większego trudu da się znaleźć również odmiany czerwone, żółte czy nawet zielone. Granitowy nagrobek to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na upamiętnienie bliskiej osoby.

Czy nagrobek granitowy wymaga konserwacji?

Liczba zalet, które wyróżniają granit na tle alternatywnych propozycji powoduje, że materiał ten często postrzegany jest w kategoriach rozwiązania doskonałego. I choć taki stan rzeczy nie odbiega znacząco od prawdy, to warto pamiętać, że strukturę kamienia należy odpowiednio konserwować. Zadania tego można podjąć się samodzielne lub zlecić je doświadczonym specjalistom z Zakładu Kamieniarskiego prowadzonego przez Małgorzatę Kudelską. Konieczne do wykonania czynności nie należą jednak do wyjątkowo skomplikowanych. W zdecydowanej większości przypadków do usunięcia zabrudzeń wystarczy posłużyć się delikatnym czyściwem oraz letnią wodą.

Natomiast z najbardziej uciążliwymi zanieczyszczeniami można poradzić sobie, stosując specjalistyczne środki chemiczne. Aby zachować nagrobek granitowy w nienagannym stanie estetycznym oraz technicznym, prace konserwacyjne powinny być przeprowadzane przynajmniej 2 razy do roku – po sezonie letnim i zimowym. Regularna pielęgnacja sprawi, że wykonane z kamienia elementy będą prezentowały się doskonale bez względu na porę roku.