Nowoczesne dachówki betonowe cieszą się ogromną popularnością ze strony inwestorów i traktowane są w kategoriach bardzo ciekawej alternatywy dla swoich ceramicznych odpowiedników. Doskonała estetyka idąca w parze z atrakcyjną ceną, spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Niemniej jednak dachówki tego typu mają swój jeden słaby punkt. Mowa tutaj o intensywności kolorystycznej, która maleje wraz z upływem czasu. Dlaczego?

Jakie są przyczyny blaknięcia?


Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim z technologii produkcji. W przeciwieństwie do dachówek ceramicznych, w których warstwa kolorystyczna jest wypalana wraz z gliną w temperaturze 1200-1500 stopni Celsjusza, produkty betonowe są jedynie malowane za pomocą farb akrylowych lub chlorokauczukowych. I choć są to połówki coraz bardziej zaawansowane pod kątem technologicznym, to ich wytrzymałość niestety nie jest wieczna. Zdecydowanie największe zagrożenie dla zachowania kolorystycznej intensywności stanowią tutaj promienie ultrafioletowe, których z przyczyn oczywistych uniknąć się po prostu nie da.

Dachówki betonowe blakną, aczkolwiek pierwsze efekty widoczne są dopiero po kilkunastu latach. Oczywiście inwestorzy nie muszą obawiać się tego, że zakupiona przez nich grafitowa dachówka stanie się transparentna. Połać dachowa najzwyczajniej straci swoje wyjątkowe walory estetyczne. Jako że zjawisko to nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie dachu pod kątem technicznym, można je po części zbagatelizować. Co jednak w sytuacji, w której inwestorowi zależy na przywróceniu pierwotnego blasku?

Jak odświeżyć wygląd dachówki betonowej?


Najskuteczniejszą metodą na przywrócenie dachówkom właściwego wyglądu, jest przeprowadzenie ponownego malowania. Cały proces zaczyna się oczywiście od wizji lokalnej, podczas której specjaliści oceniają stopień utraty koloru. Następnie przystępuje się do prac związanych z myciem dachu. Ma to na celu usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń w tym przede wszystkim mchów oraz glonów. Wyczyszczona połać musi oczywiście wyschnąć. Fachowcy zabezpieczają również okna połaciowe. Końcowym procesem jest malowanie. Jego sprawny przebieg zależy zarówno od doświadczenia wykonawców, jak i od użytego sprzętu. Niemniej jednak prace renowacyjne średniej wielkości dachu domu jednorodzinnego trwają około jednego dnia roboczego.

Jak podkreślają dekarze z firmy Eko-Rem, proces utraty intensywności kolorystycznej dachówek betonowych może postępować w różnym tempie. Wszystko uzależnione jest od warunków meteorologicznych panujących na konkretnym obszarze. Fakt ten nie powinien jednak odstraszać klientów od zakupu tego typu pokryć. Profesjonalne malowanie dachu wykonywane jest co kilkanaście lub nawet co kilkadziesiąt lat i wcale nie wiąże się z tak dużymi kosztami, jak można byłoby przypuszczać.