Konstrukcje stalowe można coraz częściej zauważyć zarówno w miejskiej przestrzeni, jak i na terenach niezurbanizowanych. Równocześnie coraz rzadziej przedsiębiorstwa produkcyjne decydują się na wznoszenie tradycyjnych obiektów. Przyczyną są przede wszystkim względy ekonomiczne, ale nie jest to jedyny powód rosnącej popularności hal stalowych. Jakie są największe korzyści z ich wznoszenia? Gdzie tego typu obiekty znajdują zastosowanie?

Korzyści wznoszenia konstrukcji stalowych

Niewątpliwą zaletą wznoszenia hal stalowych, zamiast tradycyjnych obiektów z pustaków jest oszczędność czasu. W przemyśle każde wstrzymanie produkcji generuje koszty bez możliwości osiągnięcia jakiegokolwiek zysku. Dzięki nowoczesnym konstrukcjom metalowym okres produkcyjnego zastosuje, zostaje ograniczony do minimum, ponieważ bardzo szybko wznosi się tego typu obiekty. Ponadto budowę można rozpocząć bez względu na warunki pogodowe i porę roku.

Hale stalowe można również bez większych trudności rozbudować, jeśli zajdzie konieczność poszerzenia prowadzonej w nich działalności. Przestrzeń wewnątrz można natomiast swobodnie aranżować. Dzięki temu nadaje się ona do przechowywania towaru wymagającego suchych warunków o stabilnej temperaturze, organizowania szkoleń i konferencji, a nawet koncertów, czy prowadzenia złożonej produkcji.

Przedsiębiorcy doceniają również możliwość szybkiego demontażu tego typu obiektów i przeniesienia ich w inne miejsce. Jest to szczególnie korzystne, gdy zachodzi konieczność zamknięcia magazynu, czy centrum przeładunkowego w jednym zakątku Polski i otwarcia nowego w innym.

Są to przy tym obiekty wytrzymałe i solidne, dlatego coraz więcej przedsiębiorców i osób fizycznych pragnie skorzystać z możliwości, jakie one stwarzają.

Ponadto wydanie pozwolenia na budowę konstrukcji stalowej jest niezbędne tylko wówczas, gdy będzie ona użytkowana dłużej niż 180 dni. W innym wypadku wystarczy zwykłe zgłoszenie budowy, co wiąże się z mniejszą liczbą prawnych obostrzeń.

Najczęstsze zastosowanie hal stalowych

Hale stalowe nazywane są budynkami uniwersalnymi. Można je wykorzystać w wielu obszarach prowadzonej działalności gospodarczej:

  • magazynowanie towaru,
  • centrum przeładunkowe,
  • produkcja przemysłowa,
  • hale sportowe,
  • centra handlowo-usługowe,
  • centra konferencyjne,
  • obiekty kultu religijnego,
  • stacje benzynowe,
  • sklepy wielkopowierzchniowe.

Jak wyjaśniają specjaliści z  Delta Sp. z o.o. - choć konstrukcje stalowe są szczególnie popularne w przemyśle i handlu, nie jest to wyłączny obszar ich zastosowania. Mniejszych rozmiarów hale wykonane z metalu z powodzeniem można wykorzystywać, jako obiekty gospodarskie, przydomowe warsztaty, a nawet garaże.