Pierwszym krokiem przy budowie każdego domu jest stawianie fundamentów. Ich głównym zadaniem jest oddzielenie konstrukcji budowli od podłoża. To one sprawiają, że dom nie osiada w ziemi, lecz zachowuje swoje stabilne położenie. Jednak, aby fundamenty dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być także wyposażone w odpowiednią warstwę izolacyjną.  Dlaczego izolacja fundamentów jest taka ważna? Przekonacie się czytając dalszą część lektury. 

Po co stosuje się izolacje fundamentów?

Fundamenty są ostoją i solidnym podłożem, na którym stanie konstrukcja całego domu. Muszą one zatem być odporne na ogromne obciążenie, a także na czynniki zewnętrzne, takie jak woda. Aby mieć pewność, że nadmierna ulewa nie wpłynie na ich wykonanie, zdecydowanie warto zadbać o ich odpowiednią izolację. Warstwa Izolująca w fundamentach pełni zatem bardzo istotną funkcję. To dzięki niej można chronić fundamenty przed nadmierną wilgocią, która przyczynia się do efektu kapilarnego podciągania wody z gruntu, a także przed pęknięciami ścian fundamentów związanych z osiadaniem budynku. Podmokłe fundamenty mogą przyczynić do powstawania wilgoci i pleśni, ale również stanowią początek korozji, czego konsekwencje będę trudne do opanowania. Aby zapobiec takiej sytuacji, warto dobrze przemyśleć odpowiedni rodzaj izolacji. Wyróżniamy dwa podstawowe typy — izolacja pozioma oraz pionowa. 

Izolacja pozioma a izolacja pionowa

Izolacja pozioma fundamentów powinna stanowić niezbędny element przy budowie każdego domu. To właśnie ona zabezpiecza mury przed kapilarnym podciąganiem wody, ale również stanowi pewnego rodzaju przekładkę dla ław i ścian fundamentów. W ten sposób chroni się całą konstrukcję przed ewentualnym pęknięciem. Izolacja pozioma wykonywana jest zazwyczaj z papy układanej na lepiku lub papy termozgrzewalnej. Alternatywnie można zastosować grubą folię z PCW. 

Jeśli chodzi natomiast o izolację pionową, sytuacja nie jest tak oczywista. Przyjęło się, że w niektórych przypadkach, na przykład, gdy budowany jest dom bez piwnicy, nie jest ona koniecznością. Należy natomiast pamiętać, że woda nie wpływa niekorzystnie na fundamenty, kiedy są one wykonane z materiałów o niskiej nasiąkliwości, które dodatkowo odporne są na mróz, jak beton i kamień. W pozostałych przypadkach izolacja pionowa jest wskazana. Do jej produkcji wykorzystuje się m.in.:

  • papę;
  • folię;
  • masy bitumiczne;
  • masy polimerowe;
  • zaprawy mineralne.
 

O czym pamiętać przy izolacji fundamentów

Niezależnie od rodzaju wykonywanej izolacji fundamentów należy pamiętać, że jest to bardzo wymagające i odpowiedzialne zadanie, które zlecić należy wyłącznie w zaufane ręce. Godną polecenia firmą jest KW System Wójcik Kamil z województwa warmińsko-mazurskiego. Dlaczego jest to tak ważne? Gdyż źle wykonane uszczelnienie fundamentów może w konsekwencji doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń w całej konstrukcji budynku. Późniejsza ich naprawa często jest bardzo kosztowna i przede wszystkich skomplikowana, zatem lepiej na wstępie zapłacić więcej, lecz uniknąć wielu zmartwień w przyszłości.