Rozwody są bolesne, szczególnie w sytuacji, kiedy małżonkowie pozostają skłóceni. Pomoc radcy prawnego przyda się zarówno w sprawie o podział majątku, jak i uregulowaniu kontaktów z dziećmi czy orzeczeniu alimentów. Doświadczony prawnik skutecznie zabezpieczy interesy klienta. Uważasz, że nie potrzebujesz profesjonalnego zastępstwa w postępowaniu, ani cennych porad prawnych? Przeczytaj poniższy tekst i sprawdź, czy na pewno.

Pisma procesowe a sprawy rodzinne

Każde oświadczenie czy wniosek którejś ze stron postępowania, składany w danym postępowaniu cywilnym, ale poza rozprawą, określa się mianem pisma procesowego. Dokument musi jednak zostać sporządzony w określony sposób. Aby mógł zostać wzięty pod uwagę przez sędziego, musi zawierać między innymi:

  • oznaczenie właściwego sądu oraz rodzaju pisma,

  • imiona i nazwiska bądź nazwy stron, a także ich pełnomocników i ustawowych przedstawiciele,

  • podpis strony,

  • załączniki.

Niezbędna jest oczywiście również treść, uwzględniająca kwestie merytoryczne, formalne lub wątki poboczne. Rodzajem pisma procesowego inicjującego jest pozew.

W przypadku, kiedy dokument zawiera braki formalne, sąd ma prawo wezwać daną stronę do jego uzupełnienia lub poprawy. W przeciwnym razie pismo zostanie odrzucone w całości. Informacje zawarte w pismach procesowych mają ogromne znaczenie. Ujawnione w nich fakty mogą nawet przesądzić o wyniku postępowania. Dlatego, zamiast tworzyć dokument we własnym zakresie, zdecydowanie lepszym pomysłem jest powierzenie tego zadania mecenasowi.

– informuje ekspert z Kancelarii Radcy Prawnego Izabeli Kosińskiej w Żarach, oferującej pomoc prawną w zakresie prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego oraz pracy, a także zastępstwo procesowe, czyli reprezentację przed sądem w czasie toczącego się postępowania.

Skutki rozwodu i separacji

Jeżeli para nie jest w stanie już się porozumieć i wspólnie dzielić życia, jedynym rozwiązaniem jest rozwód lub separacja. Obydwie te formy rozstania mają podobne skutki prawne, poza jednym wyjątkiem: separacja powoduje jedynie uchylenie wspólnoty małżeńskiej, natomiast rozwód potwierdza, że małżeństwo zostało finalnie rozwiązane. W praktyce oznacza to, że podczas kiedy po rozwodzie strony mogą zawrzeć nowe związki małżeńskie z innymi osobami, w przypadku separacji nie jest to możliwe.

Jeżeli strony nie są zgodne w zakresie kluczowych ustaleń, pomoc kancelarii radcy prawnego lub adwokata jest konieczna. Zarówno w przypadku całkowitego rozwiązania, jak i jedynie uchylenia wspólnoty małżeńskiej, sędzia zasądza alimenty na rzecz małoletnich dzieci lub także jednej ze stron, jeśli istnieją ku temu przesłanki, a także ustala kontakty z potomstwem i powierza jednemu z rodziców wykonywanie władzy rodzicielskiej. Może również ograniczyć, przyznać lub pozbawić stronę władzy rodzicielskiej.