Według informacji zapisanych w obowiązujących przepisach czyszczenie komina należy przeprowadzać raz na trzy miesiące. Niewywiązanie się z tego obowiązku grozi nie tylko mandatem, lecz przede wszystkim zwiększa zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających na co dzień w danym budynku. Zatem jak poradzić sobie z tym zadaniem? Dowiemy się tego od specjalisty z Domi Komin Usługi kominiarskie.

Po co czyścić komin i jak często przeprowadzać takie zadania?

Czyszczenie komina to czynność, którą musimy wykonywać cztery razy w roku. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tego poprawnie, wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług kominiarza. Wymóg czyszczenia przewodów kominowych raz na trzy miesiące został wprowadzony przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z kolei kontrola przewodów wentylacyjnych, dymowych oraz spalinowych powinna być wykonywana minimum raz w roku. Jeśli właściciel obiektu budowlanego nie wywiąże się z tego obowiązku, musi liczyć się z mandatem do 500 zł.

Na tym kary się nie kończą, ponieważ bardziej dotkliwsze są te za wszelkie niedopatrzenia podczas wykonania prawidłowej konserwacji oraz czyszczeniu komina. Mowa oczywiście o tym, że skutkiem takich działań może być pożar lub zatrucie dymem, czadem lub innymi trującymi związkami. W związku z tym czyszczenie przewodów kominowych ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa osób, które na co dzień przebywają w danym budynku.

Czyszczenie komina – kiedy się za to wziąć?

Czynność, jaką jest czyszczenie komina, nie powinna być odkładana przez właścicieli budynków na ostatnią chwilę, gdy ciąg zdecydowanie się zmniejszy, a w domu będą widoczne kłęby dymu. Zdaniem wielu osób przewody kominowe powinny być czyszczone przed rozpoczęciem sezonu grzewczego oraz po jego zakończeniu. Jednak trzeba pamiętać, że długie i mroźniejsze zimy mogą nieco zaburzyć ten rytm. W związku z tym czyszczenie warto zaplanować nie tylko przed i po sezonie grzewczym, lecz również w jego trakcie, a także latem, gdy rzadko lub w ogóle nie korzystamy z ogrzewania. Taką częstotliwość czyszczenie komina zaleca się, szczególnie gdy korzystamy z kominka lub pieca do grzania wody.

Niezależnie od tego, czy jest ciepło, czy zimno, powinniśmy kilka razy w roku udać się na dach, aby sprawdzić, jak wyglądają przewody kominowe. Dotyczy to w szczególności osób, które do palenia wykorzystują niekiedy wilgotne drewno. Wówczas dochodzi do intensywniejszego gromadzenia się sadzy, nawet jeśli z urządzeń grzewczych korzystamy zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy, że czyszczenie komina ma na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia pożaru i innych nieprzyjemnych sytuacji, natomiast sadza może doprowadzić do takiego nieszczęścia. Usuwanie sadzy z przewodów kominowych to jedna z usług, którą oferuje Domi Komin Usługi kominiarskie z Łodzi. Jeśli nadal nie uważamy tych argumentów za wystarczające i mimo to, nie chcemy regularnie czyścić komina, powinno do nas przemówić to, że firmy ubezpieczeniowe często odmawiają wypłaty odszkodowania, jeżeli doszło do pożaru z powodu zanieczyszczenia przewodu kominowego sadzą. Jeśli nie przedstawimy protokołu po kontroli kominiarza, wówczas ubezpieczyciel może uznać, że nie wywiązaliśmy się ze swojego obowiązku.

Profesjonalny kominiarz

Domi Komin Usługi kominiarskie to firma, która oferuje szeroką gamę usług związanych z konserwacją i naprawą kominów. Wśród świadczonych usług znajdują się między innymi czyszczenie pieców kaflowych i centralnego ogrzewania, a także usuwanie gniazd ptasich i zabezpieczanie kominów przed ptactwem. Firma zajmuje się również montażem i wymianą drzwiczek wyciorowych, instalacją nasad kominowych oraz kontrolą stanu technicznego komina za pomocą kamery inspekcyjnej. Dodatkowo przeprowadzane są przeglądy okresowe budynków i czyszczenie przewodów kominowych.