O tym, że recykling to dobra inicjatywa, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Bardzo dużo przecież mówi się w mediach o ochronie środowiska i zasobów naturalnych, a przetwarzanie przedmiotów, z których już nie korzystamy, jest właśnie jedną z metod dbania o planetę. Recyklingowi poddaje się plastik, szkło, papier, a przede wszystkim metal – zarówno stal, jak i nieco bardziej od niej wartościowe metale kolorowe. Dowiedz się więcej!

Jak zarobić na złomie i surowcach wtórnych?

Sprzedawanie złomu może być całkiem dochodowym przedsięwzięciem. Zwłaszcza dotyczy to właśnie metali kolorowych. Osiągają one w skupie nieraz całkiem wysokie ceny, dlatego warto poznać ich właściwości. Punkty skupu metali kolorowych chętnie kupują takie metale jak miedź, mosiądz, ołów, cynk, czy aluminium. Oczywiście najczęściej recyklingowanym metalem jest stal, ale tu też warto zwrócić uwagę na to, że stal nierdzewna daje większy profit w skupie złomu, niż zwykła stal węglowa.

Jakie przedmioty warto oddać z profitem w skupie metali?

Firmy, które przyjmują różnego rodzaju niepotrzebne nam już przedmioty, są po prostu pośrednikami pomiędzy osobami, które chcą pozbyć się tych rzeczy, a innymi przedsiębiorstwami, które następnie zajmują się ich ponownym wykorzystaniem. Dlatego pracownicy firmy Jar-Kor Jarosław Korcz zwracają uwagę na to, w jaki sposób przygotowany jest na przykład złom miedzi do dalszej obróbki. Z tego względu każda firma ma swój własny podział na kategorie, zgodnie z którym wycenia surowiec.

Miedź może na przykład występować w postaci kabli, przewodów, przedmiotów takich jak chłodnice czy nagrzewnice w całości miedziane, a także jako wióry, czy niesortowane kawałki. Złom ołowiu z kolei to na przykład akumulatory ołowiane, albo odważniki samochodowe, które są jednak zanieczyszczone stalą. Z kolei złom aluminium może występować w postaci stopów, które wymagają oczyszczenia. Często są to profile, kable, szyny, a także felgi samochodowe i motocyklowe, jak również popularne puszki po napojach.