Wykańczanie biurowców w dużej mierze oparte jest o zasady bezpiecznego i energooszczędnego eksploatowania budynków. Ważne jest także to, aby przestrzenie były przestronne oraz nowoczesne, bo to w takich warunkach pracy pracownik jest bardziej wydajny. Dzisiaj zatem firmy ogólnobudowlane swoim zleceniodawcom proponują różne rozwiązania projektowe. Jednym z nich jest stosowanie sufitów podwieszanych. Je spotkać można niemalże w każdym nowoczesnym obiekcie.

Czym są sufity podwieszane?

Sufity podwieszane to konstrukcje kartonowo gipsowe lub kasetonowe – np. z tworzyw sztucznych – które są umieszczane kilkanaście centymetrów pod właściwym sufitem. Służą do tego specjalne systemy mocujące oparte o stalowe lub aluminiowe ruszty. Masa sufitów podwieszanych jest niewielka, montaż stosunkowo prosty, a materiały budulcowe posiadają atrakcyjne rynkowe ceny. Sufity podwieszane mogą być przy tym niemalże dowolnie wykańczanie, tworząc niebywale piękne geometryczne bryły pełne głębi i wielowymiarowości.

W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych zawsze są dokładnie projektowane w specjalistycznych programach. Ich tworzeniem zajmują się zaś dla klientów biznesowych i publicznych doświadczone firmy ogólnobudowlane takie jak TIME THE FIRTS, której właścicielem jest Oleg Chushak.

Gdzie stosowane są sufity podwieszane?

Sufity podwieszane stosowane są dzisiaj zarówno w budownictwie komercyjnym, jak i przemysłowym, publicznym i mieszkalnym. Jeśli chodzi jednak o obiekty o większej kubaturze, przede wszystkim stosuje się je w biurowcach, urzędach, bibliotekach, szkołach, szpitalach oraz w magazynach. Posiadają one bowiem dwie ważne funkcje. Pierwsza z nich dotyczy podwyższania standardów technicznych wnętrz, a druga związana jest z kwestiami estetycznymi. Szerzej opisane są one w kolejnych częściach artykułu.

Sufity podwieszane a warunki techniczne wnętrz

Sufity podwieszane są stosowane m.in. w biurowcach z wielu względów technicznych. Przede wszystkim pozwalają ukryć nierówności sufitów właściwych, co jest zjawiskiem często występującym w starszych remontowanych obiektach. Systemy sufitów podwieszanych gwarantują również proste rozprowadzenie ważnej sieci wentylacyjnej i okablowania elektrycznego oraz teletechnicznego. Pozwalają one zatem zagwarantować wnętrzom wyższy poziom funkcjonalności oraz bezpieczeństwa, zwłaszcza iż są one odporne na rozprzestrzenianie się ognia.

Sufity podwieszane pozwalają również z łatwością rozprowadzać przewody, mierniki i sterowniki systemu BMS, czyli automatyki budynkowej, ułatwiając także montaż oświetlenia. Dzięki nim projektowane i tworzone jest ono tak, aby pracownicy wykonywali swoje obowiązki w dobrze doświetlonych pomieszczeniach. W przypadku elektryki i lamp sufitów właściwych jest to znacznie utrudnione zadanie.

Sufity podwieszane a kwestie estetyczne

Sufity podwieszane pozwalają tworzyć piękne aranżacje wnętrz, optycznie je powiększając i gwarantując im nowy wymiar nowoczesności. W połączeniu z dobrym systemem oświetleniowym (np. ledowym), a także modną kolorystyką i wzornictwem, gwarantują one możliwość uzyskania pomieszczeń niepowtarzalnych i bardzo atrakcyjnych wizualnie. Mogą one być zarówno luksusowe, jak i przygotowane w wizjonerski oraz awangardowy sposób. Często sufity podwieszane w wersjach bardzo rozbudowanych i wielowymiarowych można spotkać w holach biurowców, które stanowią wizytówkę firm.