Mycie elewacji jest zabiegiem konserwacyjnym, który warto wykonywać raz na kilka sezonów. Elewację widzimy zawsze jako pierwszą, dlatego pełni ona reprezentacyjną rolę. Nic dziwnego, że jej estetyczny wygląd jest bardzo ważny. Kiedy ściany są zanieczyszczone, cyrkulacja powietrza jest utrudniona, a różne mikroorganizmy mają dobre środowisko do rozwoju. Niemal zawsze grzyby i glony wpływają negatywnie na konstrukcję budynku. Czyszczenie elewacji wymaga odpowiedniego doboru preparatów czyszczących, dlatego warto zwrócić się do profesjonalistów w tej kwestii.

Na czym polega mycie elewacji nieruchomości?

Sposób czyszczenia elewacji dobiera się, mając na uwadze jej rodzaj, a także stopień zanieczyszczenia powierzchni. Mycie elewacji zazwyczaj przeprowadza się po sezonie zimowym. Warto pamiętać, że budynki znajdujące się przy ruchliwej ulicy albo przy lesie, potrzebują częstszego czyszczenia. 

Firmy specjalizujące się w myciu elewacji stosują urządzenia do pracy na wysokości, a także myjki ciśnieniowe. To zadanie wymaga doświadczenia oraz wiedzy na temat doboru optymalnego ciśnienia wody, właściwej dyszy i odpowiedniego detergentu.

Jeśli ustawienie parametrów będzie niewłaściwe, elewacja może zostać uszkodzona. Mycie ciśnieniowe  daje świetne efekty na elewacjach kamiennych, drewnianych, klinkierach oraz tynkach. Woda rozpuszcza zanieczyszczenia i usuwa pozostałości soli.

Jak wygląda odgrzybianie elewacji?

Kiedy na elewacji znajdują się wykwity biologiczne, czyli pleśń oraz grzyby, potrzebne jest zastosowania odpowiedniej metody. Nieodzowne jest wykorzystanie specjalistycznych preparatów grzybobójczych. 

Gładkie powierzchnie i cienkościenne tynki o wysokim stopniu nasiąkliwości są szczególnie narażone na atak pleśni i grzybów. Do bardziej odpornych na zanieczyszczenia materiałów należą tynki silikonowe i akrylowe. Ponadto w ich skład wchodzą polimery, które posiadają zdolność do zabezpieczania przed korozją biologiczną. Często zdarza się jednak, że odgrzybianie elewacji jest potrzebne również i w tym przypadku. 

Na samym początku należy umyć powłokę ścian zewnętrznych myjką ciśnieniową oraz ewentualnie szczotką, a następnie użyć preparatu grzybobójczego. Gdy elewacja zostanie odkażona, należy spłukać ją czystą wodą oraz zabezpieczyć impregnatem albo farbą z biocydami. 

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać do czyszczenia elewacji. Jest to oczywista konieczność, która pozwala na zachowanie reprezentacyjności budynku. Samodzielne mycie elewacji jest raczej trudnym zadaniem wymagającym odpowiedniego sprzętu, dlatego warto zwrócić się do firmy Usługi Remontowo-Porządkowe Janax Jacek Werys Andrzej Kasprzyk, z siedzibą w Kielcach.