W poszukiwaniu nowoczesnych instalacji, takich jak klimatyzacje, automatyczne nawadnianie, regulowane oświetlenie czy też automatyczne blokady drzwi i okien, instalacja rolet zewnętrznych i wewnętrznych liczymy się z wysokimi kosztami użytkowania. Nie musi tak być. Dzięki systemom inteligentnych domów nie tylko zwiększamy oszczędności użytkowania rozbudowanych systemów elektrycznych i elektronicznych, ale i zwiększamy znacznie komfort swojego życia w domu wypełnionym elektroniką. Inteligentny dom pozwala na zaspokojenie potrzeby życia w wygodzie i bezpieczeństwie.

Dlaczego inteligentny dom?

Zdecydowanie dlatego, że do jego obsługi niewymagane jest posiadanie głębokiej wiedzy z zakresu elektroniki. To wielka oszczędność pieniędzy oraz wyjątkowa wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. To także możliwość dowolnego rozbudowywania instalacji elektrycznych przy wykorzystaniu minimum automatyki domowej.

W domach jednorodzinny wykorzystujących jako źródła zasilania i ogrzewania prąd i gaz ziemny oszczędności przy zastosowaniu instalacji inteligentnych domów sięgają nawet 30 procent regularnych miesięcznych wydatków na te media. Takie instalacje są doskonale zaprojektowane do tego, by współpracować z użytkownikami domu w taki sposób, by zapewnić minimalne zużycie mediów, ale i maksymalne bezpieczeństwo użytkowania. Są w stanie między innymi regulować praca wentylacji klimatyzacji po otwarciu drzwi tarasowych lub gasić światło, gdy nikt nie przebywa w pomieszczeniu. Jak mówią specjaliści z firmy Aras z województwa zachodniopomorskiego, także doskonale reagować na pojawienie się intruzów podczas nieobecności właścicieli budynku mieszkalnego. Włączać światła, zasuwać rolety, informować o pojawieniu się zagrożenia służby ochrony i domowników. To wszystko oczywiście przy wykorzystaniu odpowiednich do tego celu systemów alarmowych.

Poprzez wykonywanie czynności kontrolnych i zarządzających, system inteligentnego domu jest w stanie reagować na zdarzenia wewnątrz budynku i na terenie posesji. W ten sposób, dzięki wykorzystaniu połączeń czujników w każdej z instalacji, zapewni nam dodatkowy komfort i bezpieczeństwo.

Jak działa inteligentny dom?

Istnieje szereg rozmaitych instalacji inteligentnych rozwiązań, ale wiele skłania się przede wszystkim do wykorzystania jednostki centralnej, która zarządza całym systemem. Zbiera ona informacje od rozmieszczonych po domu i ogrodzie czujników i wysyła sygnały, które interpretowane są przez elementy automatyki i elektroniki zarządzające poszczególnymi elementami całego układu. W ten sposób każdy z nich jest w stanie prawidłowo zareagować na otrzymany sygnał, wysłany drogą radiową, lub za pomocą instalacji z okablowaniem. Ważne jest w tym wypadku zastosowanie czujników różnego typu, wśród których możemy wymienić czujniki gazu, temperatury, ciśnienia, zanieczyszczenia powietrza, ruchu, wilgotności, natężenia światła, stężenia tlenków i dwutlenków węgla i wielu innych.

Stawiając na inteligentne rozwiązania, zawsze jesteśmy w stanie zgromadzić wiele oszczędności, których wielkość w dużej mierze zależy od rodzaju i ilości instalacji elektrycznych i elektronicznych w naszym domu. To nawet 30 procent zysków na takich mediach jak prąd i gaz ziemny. Dodatkowe 30 procent, które zostają w naszej kieszeni, które jesteśmy w stanie spożytkować, jak tylko nam się to podoba, zamiast niepotrzebnie wydawać na użytkowanie własnego domu.