Rozbudowa infrastruktury ciepłowniczej, dążąca do zasilania całego miasta to jeden z celów firm z branży energetyki cieplnej. Przemawia za tym wiele korzyści: system ten jest mniej awaryjny, niż tradycyjne piece grzewcze, działanie to zredukuje ilość smogu w miastach, a  dla klientów końcowych jest to dużo tańsza alternatywa. Zobacz, jakie inne korzyści niesie za sobą podłączenie się do miejskiej sieci grzewczej i sprawdź, jak to zrobić.

Zalety ogrzewania miejskiego

Istnieje wiele sposobów ogrzewania budynków mieszkalnych, a od właściciela albo administratora budynku lub wspólnoty mieszkaniowej zależy wybór pomiędzy własnym systemem grzewczym - piecami gazowymi, ogrzewaniem elektrycznym, kotłami grzewczymi lub przyłączeniem się do miejskiej sieci grzewczej. Warto zdecydować się na to drugie rozwiązanie, ponieważ niesie ono za sobą wiele korzyści – zarówno dla klientów, jak i naszej planety. Według przeprowadzonych przez specjalistów badań produkcja ciepła w elektrociepłowniach pozwala na znaczne zmniejszenie ilości emitowanych zanieczyszczeń.

Jest również wiele korzyści, które czerpać będą klienci końcowi, czyli osoby zamieszkujące lokale ogrzewane za pomocą miejskiej sieci grzewczej:

  • niskie koszty ogrzewania,
  • bezpieczeństwo użytkowania,
  • wygoda i wysoki komfort cieplny,
  • równomierne nagrzanie pomieszczeń.

Jak przyłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej?

Aby przyłączyć budynek mieszkalny do miejskiej sieci ciepłowniczej, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku o przyłączenie do sieci ciepłowniczej obiektu. Na jego podstawie dystrybutor ustala czy istnieje możliwość przyłączenia budynku, proponuje warunki oraz wykonuje analizę kosztów. Po ustaleniu odpowiadających stronom warunków wnioskodawca zgromadzić musi komplet wymaganych dokumentów – m.in. dokumentację techniczną budynku oraz dokument potwierdzający prawa wnioskodawcy do budynku lub stosowne pełnomocnictwo. Na tej podstawie następuje wydanie warunków technicznych przyłączenia oraz projekt umowy, po której podpisaniu zaczynają się prace techniczne. Należą do nich:

  • budowa przyłącza ciepłowniczego wysokoparametrowego do budynku,
  • budowa węzła cieplnego w budynku,
  • budowa instalacji doprowadzającej ciepło z węzła cieplnego do poszczególnych lokali użytkowych i mieszkań,
  • a także instalacji odbiorczych w mieszkaniach i lokalach.

Dlaczego warto skorzystać z usług firm energetycznych?

Ze względu na małe wymiary węzeł cieplny można zabudować praktycznie w każdym miejscu, są one bezobsługowe i ciche w pracy. Budową węzłów zajmują się firmy energetyczne, takie jak Energetyka Cieplna Sp. z o.o. obsługująca ciepłownictwo na terenie Wielunia. Swoje usługi świadczą kompleksowo – od przyjmowania wniosków, poprzez analizę kosztów i wydawanie warunków technicznych, po projektowanie i budowę sieci cieplnych i wymiennikowych.

Dodatkową zaletą korzystania z usług firm energetycznych są niewątpliwie niskie koszty związane z przyłączeniem i budową węzła cieplnego oraz możliwość decydowania przez odbiorę o tym, kiedy i ile ciepła pobiera, niezależnie od pory roku.