Systemy dozoru wizyjnego są coraz częściej kupowane i montowane przez osoby prywatne chcące zabezpieczyć swoje posiadłości. Obecnie proponowane są dla nich rozbudowane, wielofunkcyjne oraz nowoczesne rozwiązania, które jakością nie ustępują telewizji przemysłowej CCTV montowanej np. w obiektach publicznych. Do ochrony domu świetnie sprawdzają się zatem kamery IP. Czym się wyróżnia ta technologia i jakie są jej możliwości?

Czym jest monitoring IP?

Monitoring IP to nowoczesny system dozoru wizyjnego, który składa się z kamer IP. Oznacza to, że są one podłączone przewodem teleinformatycznych do switcha, który współpracuje z tzw. rejestratorem IP. Przekaz sygnałów i obrazu odbywa się wtedy poprzez technologię IP (Internet Protocol) oraz sieć LAN. Ważne jest również to, że urządzenia korzystają także z techniki PoE, która nie tylko gwarantuje transmisję obrazu wysokiej rozdzielczości, ale też zapewnia stabilne zasilanie kamer z sieci IP. W ten sposób ograniczone są koszty eksploatacji monitoringu. PoE jest też gwarancją nieograniczonego zasięgu transmisji danych oraz wysokiej jakości pracy całego systemu dozoru wizyjnego. Kiedy poleca się zaś stosować monitoring IP?

Monitoring IP szczególnie popularny jest dzisiaj w sklepach, biurowcach, urzędach i mniejszych budynkach. Idealnie sprawdza się także w domach jednorodzinnych. Jest on prosty do wdrożenia, co potwierdza zespół montażystów z firmy GOŁEK – Elektroniczne Systemy Zabezpieczeń, której warto powierzyć zaprojektowanie i instalację monitoringu.

Zalety monitoringu IP

Monitoring IP to nowy wymiar pracy systemów dozoru wizyjnego, które gwarantują czysty, nieprzerwany oraz wysokiej rozdzielczości kolorowy obraz. Kamery IP mogą mieć nawet rozdzielczość 2 MPX FULL HD i bardzo pojemną pamięć z kartami SD. Wspomnieć należy również o dodatkowych funkcjach monitoringu IP, który może nagrywać fonię. Najlepsze zestawy kamer i rejestratorów gwarantują także zautomatyzowaną analizę obrazu czy możliwość podpięcia układu pod system alarmowy oraz coraz chętniej stosowane rozwiązanie SmartHome.

W technologii monitoringu domowego IP poprawiono również osiągi związane z czasem archiwizacji nagrań oraz z rejestrowaniem obrazu nocą. Użytkownicy często mają również możliwość jego podglądu dzięki specjalnym aplikacjom (na smartfony, laptopy czy tablety). Zarządzanie systemem jest zatem proste, a system dozoru wizyjnego nie wymaga jego stałej obsługi przez agencję ochroniarską. Wspomnieć należy też o uproszczonej sieci elektrycznej dla wszystkich urządzeń (wystarczy jeden kabel koncentryczny) oraz o możliwości prostej rozbudowy systemu.

Zestawy do monitoringu IP

Monitoring IP dla średniej wielkości domu jednorodzinnego składa się z rejestratora kanałowego, detektorów ruchu, specjalnego oprogramowania i aplikacji mobilnej, a także z kabla UTP, switcha, kompletu złączy sygnałowych, dysku twardego oraz oczywiście z kamer IP. W przypadku domów wystarczy wybrać nowoczesne kamery kopułkowe lub tubowe (od 4 do 8 sztuk), które można zamontować również wewnątrz budynku.