W branży budowlanej wykorzystuje się wiele najróżniejszych materiałów budowlanych. Jednym z nich jest płyta warstwowa, czyli element złożony z metalowych okładzin i znajdującego się między nimi rdzenia izolacyjnego. Z takich płyt wykonuje się rozmaite obiekty, np. pawilony i garaże. Ponadto płyty stosuje się też na ścianach zewnętrznych i działowych, a także dachach i podwieszanych sufitach. Jednak dlaczego warto postawić na warstwowe płyty?

Płyty warstwowe dają wiele możliwości

Płyty warstwowe dostępne na rynku mogą mieć różne rdzenie. Wypełnienia znajdujące się między okładzinami mogą być wykonane z poliuretanu, wełny mineralnej oraz styropianu. Płyty warstwowe z poliuretanowym rdzeniem charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Ta cecha sprawia, że są one chętnie wykorzystywane, jeśli zachodzi potrzeba np. zmniejszenia kosztów ogrzewania danego obiektu. Drugi tym, czyli płyty z rdzeniem z wełny mineralnej wyróżniają się wysoką odpornością na działanie ognia, a do tego świetnie izolują dźwięki. Natomiast ostatni typ, czyli płyty ze styropianowym rdzeniem są chętnie wybierane ze względu na niższą cenę. Używa się ich wszędzie tam, gdzie nie ma żadnych wymagań związanych z termoizolacyjnością lub innymi zabezpieczeniami.

Należy zaznaczyć, że prawie wszystkie rodzaje płyt warstwowych można swobodnie łączyć ze sobą. Mowa tu oczywiście o płytach z rdzeniem z wełny mineralnej oraz poliuretanu. Łączenie płyt warstwowych możliwe jest w przypadku elementów z mocowaniem widocznym, a także z mocowaniem ukrytym, którym wyróżniają się płyty typu plus.

Stosowanie płyt warstwowych to oszczędności

Na tym jednak nie koniec argumentów przemawiających za tym, że płyty warstwowe to świetne rozwiązane w branży budowlanej. Oprócz wspomnianych wcześniej możliwości ich stosowanie pozwala na szybsze wzniesienie obiektu, przy czym cały proces jest mniej skomplikowany i szybszy, a co za tym idzie, prace są tańsze. Płyty warstwowe to gotowe elementy, które można od razu montować, tworząc w ten sposób najróżniejsze konstrukcje. Szybkość prac przekłada się oczywiście na mniejsze koszty, a chyba każdemu inwestorowi na tym zależy. Warto też podkreślić, że obiekty z płyt warstwowych można w każdej chwili w łatwy sposób zdemontować.

Co tworzy się z płyt warstwowych?

Płyty warstwowe dostępne są w dwóch wariantach – ściennym i dachowym. W związku z tym można wykonać z nich całe obiekty. Firma K&J Perfect z Nadarzyna w województwie mazowieckim, która specjalizuje się w tego typu pracach, buduje między innymi:

  • pawilony handlowe,
  • pawilony gastronomiczne,
  • garaże z płyt warstwowych,
  • biura,
  • kontenery o rozmaitym przeznaczeniu,
  • hale z płyt warstwowych,
  • kioski usługowe i handlowe,
  • stróżówki, portiernie, wartownie.

Płyty warstwowe można wykorzystywać do stworzenia najróżniejszych obiektów budowlanych, dlatego wyżej wymienione obiekty są jedynie przykładem rozwiązań, gdzie można zastosować płyty.