W dzisiejszych czasach coraz większa liczba osób staje się zwolennikami ekologii. W tym celu robimy wiele rzeczy mających na celu zmniejszenie zanieczyszczeń na świecie. Jedną z takich czynności jest recykling. Proces ten umożliwia przetwarzanie zużytych przedmiotów i wydobywanie z nich cennych surowców. To sprawia, że zmniejszamy zanieczyszczenia oraz ograniczamy eksploatację złóż z tymi surowcami.

Czym są surowce wtórne?

Surowce wtórne to wszelkiego rodzaju przedmioty, które zostały zużyte, w tym odpady poprodukcyjne, jednakże możliwe jest ich ponowne wykorzystanie w procesie recyklingu. Istotnym jest fakt, że surowce wtórne poddane procesowi recyklingu nie muszą być składnikiem tych samych produktów co za pierwszy razem. Przykładem takiego surowca wtórnego może być aluminiowa puszka, która po procesie przetwarzania nie musi ponownie być puszką, bowiem można ten surowiec wykorzystać do stworzenia wielu innych przedmiotów.

Surowce wtórne można podzielić na rozmaite kategorie. Jednym z najczęściej wykorzystywanych podziałów jest ten, który dzieli je na:

  • metale,

  • makulaturę,

  • szkło,

  • tworzywa sztuczne.

W recyklingu największą wartość mają metale kolorowe takie, jak aluminium, miedź, cynk, cyna, czy też inne stopy metali. Przetwarzanie aluminium może zając nawet 2 miesiące. W tym czasie przebiegają wszystkie prace recyklingowe począwszy od wstępnej selekcji metali, poprzez usuwanie kolorów i nadruków i przetopienie surowca, po ostatni etap prac recyklingowych, czyli wykonanie odlewu w odpowiednich formach.

Odzysk surowców wtórnych

Najlepszym sposobem gospodarowania odpadów jest odzysk metali. Poza tym proces ten korzystnie wpływa na ochronę środowiska naturalnego, dzięki zmniejszeniu zużycia energii, która byłaby potrzebna w trakcie procesu produkcyjnego. Wytwarzając aluminium ze złomu zamiast z boksytu, możliwe jest zaoszczędzenie nawet 95% energii. Dodatkowo odzysk metali powoduje obniżenie emisji substancji chemicznych do atmosfery. Złom ma także inne swoje zalety. Z pewnością jest nią to, że przetwarzanie złomu pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć zużycie złóż boksytu. Podobnie jak aluminium odzyskuje się stal. Ten surowiec również może być przetwarzany w nieskończoność, a jego pozyskiwanie z recyklingu do zmniejszenia odpadów oraz ograniczenia zużycia wody i energii elektrycznej.

Gdzie oddawać złom? - Adamex

Wielu z nas pewnie często zastanawia się co zrobić z metalowymi przedmiotami, które nie są już nam potrzebne i na pierwszy rzut oka wydają się być bezużyteczne. Odpowiedź jest bardzo prosta. Takie rzeczy należy oddać do specjalistycznego punktu specjalizującego się w zbieraniu złomu. Jednym z nich jest firma Adamex z Leszna, która oferuje skup złomu. Takie firmy stanowią podstawę w procesie odzyskiwania metali, bowiem ich rola polega na zbieraniu i magazynowaniu przedmiotów, które zawierają cenne surowce, jak aluminium, miedź, czy stal.

Oferta firmy Adamex jest skierowana nie tylko do Klientów indywidualnych, ale także do firm oraz gospodarstw, które są gotowe do wprowadzenia ekologicznych rozwiązań, aby działać na rzecz środowiska. Skup, oprócz złomu, gwarantuje odbiór odpadów takich jak: folie rolnicze, folie po sianokiszonkach, folie po truskawkach, folie po pieczarkach, folie tunelowe, worki jutowe, big bagi oraz sznurki.