Nasze codzienne życie jest ściśle związane z zakupami. Czy tego chcemy, czy nie, prawie wszystkie towary wykonane są z plastiku, papieru, szkła, różnego rodzaju metali. Trudno to dostrzec na pierwszy rzut oka, ale prawdą jest, że nie potrafimy sobie poradzić ze śmieciami. A przecież każdy z tych materiałów można ponownie wykorzystać, ponieważ segregacja sprawia, że śmieci stają się cennymi surowcami. Kluczowe jest oddzielenie odpadów surowcowych od resztek jedzenia, aby dać im “nowe życie”, aby w późniejszym stadium mogły zostać np. rowerem lub ławką.

Jak wykorzystuje się surowce z recyklingu?

Wiele osób ma wątpliwości co do segregacji śmieci, twierdząc, że wszystkie odpady trafiają do jednego kubła, gdy przyjeżdża po nie śmieciarka. I o ile wcześniej rzeczywiście takie sytuacje się zdarzały, to teraz zupełnie się to zmieniło. Poza tym, można samemu zabierać śmieci na skup i jeszcze na tym zarabiać!

Materiałami, które można przetwarzać w nieskończoność, są szkło i aluminium. Jest to bardzo ważne w przypadku drugiego surowca, ponieważ jego produkcja z rud jest dosyć droga, natomiast złoża boksytu są nieodnawialne. Recykling szkła sprawia, że ograniczamy zużycie sody, dolomitu i piasku. Niestety, statystyki pokazują, że jeden Polak wyrzuca rocznie do zmieszanych odpadów co najmniej 56 szklanych opakowań. 

Tworzywa sztuczne są pochodnymi ropy naftowej, która nie jest nieograniczona. Jej wydobywanie jest szczególnie kosztowne. Można jednak skutecznie ograniczać ten proces wykorzystując ponownie tworzywa sztuczne. Przykładem może być bluza polarowa z 35 butelek PET. Z plastiku można produkować również inne ubrania, a także buty, namioty i plecaki. 

Segregacja papieru ściśle wiąże się z ochrona drzew. 59 kg makulatury to wystarczająca ilość, aby uratować jedno drzewo. 

Jaki wpływ ma recykling na gospodarkę?

Recykling to bardzo ważny element gospodarki każdego rozwiniętego kraju, ponieważ pozwala na wytworzenie zupełnie nowych produktów z użyciem mniejszej ilości energii i surowców. Powstają również nowe miejsca pracy: np. w firmach, które odbierają i segregują odpady. Recykling sprawia, że zmniejsza się: zużycie surowców, które mają ograniczone zasoby, a także emisja szkodliwych substancji dla środowiska.

Sektorem, który rozwija się świetnie bez względu na kryzys gospodarczy, jest przetwarzanie odpadów. Śmieci to zarówno stałe jak i “odnawialne” źródło surowców i energii, z których gospodarka powinna czerpać korzyści.

Skup surowców

Niewiele osób interesuje się możliwością zarabiania dzięki segregacji. Każdy surowiec wtórny można sprzedać na skupie. Takie usługi świadczy skup złomu STALMET, z siedzibą w Gdańsku. Firma ta specjalizuje się obsługą zakładów przemysłowych, produkcyjnych, firm i warsztatów rzemieślniczych oraz klientów indywidualnych. STALMET skupuje przede wszystkim żelazo i stal, miedź, brąz, mosiądz, odpadowe anody, aluminium, a także odpady spawalnicze oraz zgary odlewnicze i z hutnictwa.

Więc jeśli szukacie skupu, który specjalizuje się w skupie metalu, koniecznie skorzystajcie z usług firmy STALMET.