Wiele osób budujących dom lub wymieniających okna staje przed dylematem wyboru rodzaju stolarki. Choć przez wiele lat okna PVC cieszyły się ogromną popularnością, to ponownie dużym zainteresowaniem darzy się produkty drewniane. Nic dziwnego, ponieważ cechują się porównywalnie dobrymi parametrami technicznymi. Ponadto wpisują się w szereg ekologicznych rozwiązań, korespondujących z nowoczesnym budownictwem.

Estetyczny wygląd

To jedna z cech, która wyróżnia tego rodzaju stolarkę otworową na tle innych materiałów. Drewno bowiem od zawsze było uważane za surowiec luksusowy, nadający jednocześnie wnętrzu przytulnego, niepowtarzalnego charakteru. Stąd też stanowią nieodłączną część w budynkach zabytkowych. Niemniej ponadczasowość oraz uniwersalność okien drewnianych sprawia, że sprawdzą się równie dobrze w nowoczesnym wnętrzu, jak i w architekturze podhalańskiego domu z bali. Dodatkowo można je dowolnie stylizować, dodając ramom elementy ozdobne lub lakierując je na dowolny kolor dzięki nowoczesnym technologiom produkcyjnym, którymi może się pochwalić między innymi firma Bildau & Bussmann Polska, znajdująca się w Płocku.

Trwałość na lata

Patrząc na zabytkowa architekturę, nie ma wątpliwości co do tego argumentu. Warunkiem jest jednak odpowiednia i systematyczna impregnacja okna, a w szczególności powłoki malarskiej. Dbając o ten aspekt, szacuje się, że stolarka może przetrwać w dobrym stanie nawet 80 lat. Ponadto ze względu na współczesne metody produkcji i klejonej konstrukcji ramy, produkty nie ulegają wypaczeniom oraz odkształceniom pod wpływem wysokiej temperatury. Stabilność przekłada się na brak rozszczelnień, ale tylko w przypadku dobrze dobranych oraz wyregulowanych okuć. Minimalizacja występowania naprężenia surowca pozwala na zastosowanie niestandardowych przeszkleń. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania lub wgniecenia ramy o wiele łatwiej naprawić niż w przypadku okien PVC.

Korzystne parametry

Chodzi przede wszystkim o izolację termiczną oraz akustyczną, a pierwsza z nich odgrywa istotną rolę szczególnie w budownictwie energooszczędnym. Niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie poniżej 0,9 W/m2K to zdecydowanie ich największa zaleta. Okna drewniane mogą być wyposażone w szyby z tak zwanymi ciepłymi ramkami, które pozwalają jeszcze bardziej obniżyć tę wartość, a dodatkowo wyeliminować powstawanie mostków termicznych. Mimo tak dobrej izolacji cieplnej, stolarka jednocześnie zapewnia odpowiednią wentylację pomieszczenia. Produkty zapewniają także we wnętrzu dostateczny spokój i ciszę, odcinając napływ hałasu z zewnątrz. Chcąc cieszyć się bardzo wysokimi parametrami izolacji akustycznej, warto wybierać modele dźwiękoszczelne.

Ekologiczny wybór

Świadomość ochrony środowiska coraz szybciej wzrasta zarówno wśród firm, jak i konsumentów. Decyzja o montażu okien drewnianych będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które szczególnie cenią sobie ekologiczne podejście do życia. Dobrze wcześniej się upewnić, czy produkty zostały wytworzone z wykorzystaniem materiałów, pochodzących ze zrównoważonego leśnictwa. Będą oznaczone właściwym certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). Równie ważna w tym aspekcie jest kwestia recyklingu, po wyeksploatowaniu okien. W przypadku drewna oczywiście nie ma z tym większego problemu, gdyż ramy można z łatwością przetworzyć na papier.