Dla wielu gospodarstw domowych ogrzewanie domu stanowi największy wydatek związany z utrzymaniem budynku. Nie chcemy rezygnować z komfortu termicznego, ale też nie lubimy płacić wysokich rachunków. Szukamy więc rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić. Kluczowy jest więc wybór rodzaju ogrzewania. Dlaczego ogrzewanie gazowe cieszy się coraz większą popularnością?

Jakie urządzenia na gaz zapewnią nam komfort termiczny w zimowych miesiącach?

Jeśli mowa o budynkach mieszkalnych, oczywistym wyborem jest kocioł gazowy wraz z systemem grzejników. Może być on znakomitą alternatywą dla pieca na węgiel. Za najbardziej wydajne i bezawaryjne uważane są kotły gazowe marek: ACV, De Dietrich, Brotje, Junkers i Vaillant. Optymalną temperaturę w pomieszczeniach może zapewnić też podłogowe ogrzewanie na gaz. To znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla łazienek.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również kominki gazowe. Można zainstalować je nawet w bloku czy w kamienicy, gdzie niezwykle trudno jest otrzymać zgodę na montaż tradycyjnego kominka. Gazowe paleniska są bardzo dobrym źródłem ciepła i pełnią funkcję dekoracyjną. Ich zaletą jest też to, że nie zajmują dużo miejsca. Do innych urządzeń gazowych, z których możemy korzystać zimą, należą też mobilne piecyki zasilane butlą. Służą one głównie do dogrzewania.

Jakie są zalety ogrzewania gazowego?

Jak informuje specjalista z firmy AlfaGaz, która trudni się serwisem kotłów gazowych i profesjonalnym doradztwem w zakresie ogrzewania gazowego – największą zaletą tego rodzaju ogrzewania są korzyści finansowe. Gaz ziemny jest dość tanim surowcem o dużej wartości opałowej. Sporo droższe jest zaś stosowanie gazu w formie płynnej. Przed zakupem kotła gazowego warto więc upewnić się, czy nasza działka ma dostęp do gazociągu.

Kolejną zaletą korzystania z kotła na gaz ziemny jest wygoda. Tego typu piece działają w pełni automatycznie, co oznacza, że domownicy mogą skupić się na obowiązkach i przyjemnościach, bez konieczności regularnego doglądania urządzenia. Kotły na gaz są małe i zajmują niewiele miejsca. Ponadto mają estetyczną obudowę, która – w przeciwieństwie do kotłów na węgiel – nie brudzi się w czasie pracy. Z tego względu urządzenie można zamontować w kuchni czy w łazience.

Ogrzewanie domu gazem jest przyjazne dla środowiska naturalnego. Efektem spalania gazu jest woda i dwutlenek węgla, a więc substancje, które naturalnie występują w przyrodzie i które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego ekosystemu.

Podsumowując, ogrzewanie domu gazem ziemnym jest ekonomiczne, ekologiczne i bardzo wygodne. Trzeba jednak pamiętać o regularnym serwisowaniu całej instalacji, by służyła nam ona jak najdłużej i była bezpieczna dla domowników.