Wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność ułożenia nowej instalacji poziomej, a na powszechni terenu znajdują się liczne ograniczenia jak np. infrastruktura kolejowa czy drogowa, idealnie sprawdzą się przewierty techniką bezwykopową. Pozwalają one skutecznie i szybko stworzyć pod powierzchnią gruntu precyzyjne otwory, umożliwiające prowadzenie np. orurowania o konkretnej średnicy. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat i poznaj bogatą ofertę sprawdzonej firmy PDB Przewierty – zapraszamy do lektury!

Kiedy najlepiej sprawdzą się przewierty techniką bezwykopową?

Otaczający świat, a w szczególności tereny zurbanizowane ciągle się zmieniają i są ulepszane. Jak wiadomo, pod ziemią znajdują się liczne instalacje ciepłownicze, elektryczne, kanalizacyjne czy też światłowodowe. Na powszechni znajdują się ulice, chodniki, infrastruktura kolejowa dla pociągów czy tramwajów, więc tradycyjne wykopy budowane nie zawsze wchodzą w grę. Po pierwsze nie można ich wykonać ze względu na brak miejsca lub konieczność  demontażu wielu wcześniej wykonanych prac budowanych. Po prostu z ekonomicznego punktu widzenia byłoby to nieopłacalne. Po drugie, czasochłonne roboty przy użyciu koparek w centrum miasta paraliżowałyby w znacznym stopniu ruch. Rozwiązaniem tych problemów są przewierty techniką bezwykopową z zastosowaniem wiertnic horyzontalnych, których wykonywaniem zajmuje się specjalistyczna firma PDB Przewierty, posiadająca wieloletnie doświadczenie w branży.

Jak wygląda wykonanie przewiertu techniką bezwykopową?

Projektowanie i prowadzanie przewiertów bezwykopowych z użyciem wiertnicy horyzontalnej sprawdza się na terenach podmokłych, a także o zróżnicowanym ukształtowaniu. Ich niebywałą zaletą jest ogromna precyzja prac, gdyż stosowane są urządzenia wiertnicze wyposażone w system zdalnej nawigacji i monitoringu przewiertu. Dzięki temu można np. rozbudować instalacje gazową czy elektryczną, podłączając się już do istniejącego orurowania. Prace wiertnicze odbywają się w kilu etapach. Na początku wykonuje się tzw. żerdź wiertniczą z komory nadawczej do komory odbiorczej i wydala się urobek na powierzchnię przy pomocy płuczki wiertniczej. Pozwala to na sprawdzenie czy obrana poprzez projektu trasa, wzdłuż której ma przebiegać instalacja, została wytyczona w sposób poprawny i nie ma na tym odcinku żadnych utrudnień.

W drugim etapie wykonywane jest rozwiercenie otworu i poszerzenie jego średnicy do określonych wymiarów. Na koniec wykonywane jest przeciąganie rury. Podczas prac operatorzy mają możliwość dobrania prędkości obrotu i posuwu specjalnej głowicy, co pozwala na dokładną kontrolę przebiegu wszelkich czynności. Usługami wykonywania przewiertów horyzontalnych zajmuje się już od 2011 roku sprawdzona firma PDB Przewierty z Łodygowic w województwie śląskim, której właścicielem jest Krzysztof Nowak. Oferta tego przedsiębiorstwa jest kompleksowa i do każdego zlecenia pracownicy podchodzą indywidualne, z dużą dokładnością, dzięki temu nie ma konieczności narażania na zniszczenie istniejących już instalacji.