Budując nowy obiekt lub go gruntownie remontując, niezależnie, czy mowa o biurowcu, czy też domu jednorodzinnym, inwestorzy powinni pamiętać o technologiach energooszczędnych i proekologicznych. Wśród nich olbrzymie znacznie ma wentylacja mechaniczna z systemem rekuperacji, czyli centralą pozwalającą na odzysk ciepła. Taka instalacja sprzyja niskim rachunkom grzewczym, a także wpływa na tworzenie się we wnętrzach zdrowego mikroklimatu. Jak działa jednak wentylacja z rekuperacją i jakie korzyści jeszcze niesie jej użytkowanie?

O systemach rekuperacji słów kilka

Rekuperacja ściśle łączy się z instalacją wentylacji mechanicznej, ponieważ stanowi jej integralną część. Uszczegóławiając, przewody wentylacyjne budynku podpięte są pod specjalne urządzenie, które zwie się rekuperatorem odzysku ciepła. To on wyposażony jest w wysokiej klasy wymiennik, umożliwiający pobór energii cieplnej zakumulowanej w  zużytym, czyli wydalanym z budynku powietrzu.

W skrócie oznacza to, że rekuperator pozyskuje, przetwarza i oddaje do wnętrz ciepło, znacznie przyczyniając się do obniżenia rachunków grzewczych. Odbywa się to bez utraty komfortu cieplnego budynku, a także w 100% w zautomatyzowany sposób. Dodać warto, że rekuperacja odpowiada również za filtracją powietrza, usuwając z niej alergeny, kurz, pyły oraz niebezpieczne drobnoustroje. Nic dziwnego zatem, że wentylacja mechaniczna z rekuperatorami chętnie montowana jest w domach, biurowcach, sklepach, urzędach, mieszkaniach deweloperskich, szpitalach, hotelach, a nawet w obiektach gospodarczych. Takie rozwiązanie technicznie z powodzeniem można wdrożyć w budynkach o różnym zastosowaniu oraz kubaturze.

Jakie korzyści przynosi inwestycja w rekuperację?

Powodów, dla których warto zainwestować w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, jest naprawdę wiele. Przede wszystkim warto jednak zwrócić uwagę na wysoką stopę zwrotu poniesionych na inwestycję kosztów, co wiąże się ze znacznie zredukowanymi kosztami ogrzewania budynków. Wysokiej klasy rekuperatory pozwalają znacznie odciążyć instalację grzewczą budynku, optymalizując rachunki nawet o 30%. Jeszcze wyższe wskaźniki oszczędności uzyskać można w przypadku, w którym system skomunikowany zostanie z automatyką budynkową i innymi technologiami energooszczędnymi np. pompą ciepła, ogrzewaniem podłogowym czy instalacją fotowoltaiczną. Dodać warto, że najlepsze rekuperatory mogą posiadać nawet funkcję dogrzewania i chłodzenia wnętrz. To jednak niejedyna powody, dla których warto w nie inwestować. Zaletami rekuperacji są również:

  • doskonała filtracja powietrza,

  • brak konieczności wietrzenia wnętrz poprzez otwieranie okien,

  • regulacja poziomu wilgotności w pomieszczeniach,

  • brak krążącego we wnętrzach kurzu,

  • szybkie schnięcie wyczyszczonych podłóg czy też prania,

  • zdrowy mikroklimat wnętrz,

  • błyskawiczna neutralizacja nieprzyjemnych zapachów, czy to z toalety, czy kuchni,

  • brak konieczności uwzględniania w projekcie budynku grawitacyjnego ciągu wentylacyjnego – przewody wentylacji mechanicznej są łatwiejsze w poprowadzeniu wedle potrzeb inwestora.

Jak wdrożyć rekuperację w budynku?

Wyposażenie budynku w system rekuperacji wymaga zatrudniania fachowców, którzy wykonają odpowiednie analizy (między innymi audyt energetyczny) i przygotują precyzyjny projekt. Montaż instalacji zlecić można firmie INVEST KLIMA, która zawsze oferuje klientom dostawę wysokiej klasy rekuperatorów. Na jakim etapie inwestycji budowy bądź remontu budynku należy jednak zgłosić się do takich przedsiębiorstw?

Najprościej jest wdrożyć rekuperację w domu czy biurowcu jeszcze przed wykończeniem wnętrz. Prace monterskie mogą się wtedy łączyć z zakładaniem wentylacji. Nie oznacza to jednak tego, że rekuperatorów nie można zainstalować w ramach modernizacji obiektu. Z pewnością będzie to jednak trudniejsza inwestycja, a także bardziej kosztowna.