Stan rynien i rur spustowych wymaga regularnego sprawdzania. Jest to konieczne - zwykle przed i po zimie, ale też po gradobiciu czy nawałnicach. Powstałe uszkodzenia mechaniczne powinny być na bieżąco naprawiane. Jeśli na rurach widać już przemijający czas, to usunięcie wszelkich nieprawidłowości, może być ciężkim wyzwaniem. Sprawdź, kiedy opłaca się wymienić orynnowanie, a kiedy lepiej wymienić cały system.

Sprawność systemu rynnowego

Dzięki rynnie dachowej deszcz nie kapie po elewacji. Istotne miejsce zajmuje system orynnowania. Jeśli przez dłuższy czas woda nie jest odprowadzana, a swobodnie spływa, grozi to rozwojowi pleśni i grzybów, które zdecydowanie nie sprzyjają zdrowiu człowieka, a mówiąc w przenośni – zdrowiu budynków, ponieważ wilgoć będzie stopniowo osłabiać konstrukcję. Dlatego w praktyce montaż rynien oraz dbałość o płynność i utrzymanie systemu przekładają się na stan techniczny danego obiektu. Jako element szczególnie wrażliwy na warunki atmosferyczne, rynny dachowe wymagają z biegiem czasu coraz częstszych przeglądów i napraw. W jakim stopniu opłaca się je naprawić, a kiedy należy całkowicie wymienić system rynnowy?

Wymiana

Wszystkie rynny dachowe, bez względu na materiał, z którego zostaną wykonane, będą podlegały procesowi starzenia, który związany jest z wystawieniem rynien na działanie warunków atmosferycznych. Przepływa przez nie przecież nie tylko woda deszczowa, ale także wiele zanieczyszczeń, które gromadzą się na dachu – nawiany przez wiatr piasek, ptasie odchody, gałęzie, liście, szyszki. Jeśli są usuwane nieregularnie, może pojawić się drożność, która szybko się ujawni, zwłaszcza zimą. Wówczas woda pozostająca w kanalizacji i rurach spustowych może zacząć zamarzać, rozrywając elementy instalacji i powodując wycieki. Źródłem uszkodzeń mogą być również gałęzie drzew, jesli rosną wystarczająco blisko budynku i będą ocierać odpływ. W przypadku silnego wiatru może pojawić się wiele uszkodzeń. Jeśli rynny nie zostaną zabezpieczone na czas, doprowadzi to do powstania plam rdzy.

Niewłaściwie przeprowadzona konserwacja również przyczynia się do powstawania uszkodzeń rynien dachowych. Odradza się stosowanie ostrych narzędzi i żrących detergentów. Niektóre z uszkodzeń możemy naprawić sami, zaopatrując się w specjalne uszczelniacze, które można znaleźć w sklepach budowlanych. W poważniejszych przypadkach konieczne będzie skorzystanie z usług firmy, która świadczy tego typu usługi. Przykładem może być przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe Amiko.