Trudno nam wyobrazić sobie życie bez prądu. Korzystamy z niego niemalże bezwiednie, a zalety energii elektrycznej dostrzegamy głównie wtedy, kiedy dojdzie do awarii. Niestety usterki  tej instalacji często są efektem naszych zaniedbań i braku podstawowej wiedzy z zakresu elektryki. Co robić, gdy w mieszkaniu wciąż wyskakują korki? Dlaczego z gniazda elektrycznego sypią się iskry? Na te pytania odpowie nam specjalista z firmy Usługi Ogólnobudowlane Dmytro Prydatko.

Przyczyny wybijania korków w mieszkaniu

W naszych domach znajdują się liczniki prądu, które wyposażone są w bezpieczniki potocznie nazywane korkami. Są one podstawowym zabezpieczeniem domowej instalacji elektrycznej i chronią sieć przed wszelkimi zakłóceniami. Kiedy wyskakują korki, oznacza to, że bezpieczniki się wyłączyły na skutek nadmiernego przeciążenia licznika. Mówiąc prościej, licznik musiał znieść więcej mocy niż była w stanie udźwignąć domowa instalacja elektryczna.

Może tak się zdarzyć, jeśli w naszym mieszkaniu znajduje się wiele urządzeń elektronicznych, które pobierają dużo prądu. Każdy lokal ma pewne ograniczenia w tym zakresie. Jeśli zostaną one przekroczone, dostęp do energii elektrycznej zostanie odcięty. Wybijanie korków może powodować również niesprawny sprzęt lub przepalona żarówka. Wyeliminowanie urządzenia, które jest sprawcą zamieszania, pomoże uniknąć problemów w przyszłości.

Co zrobić, kiedy z gniazdka sypią się iskry?

Niezależnie od tego, czy zamieszkujemy nowe, czy stare budownictwo, z pewnością spotkaliśmy się z problemem, jakim są iskry sypiące się z gniazdka. Dzieje się tak, kiedy w czasie wykonywania instalacji elektrycznej, fachowiec zastosuje przewody o średnicy mniejszej niż zalecana przez projektanta budynku. Jak informuje elektryk z firmy Usługi Ogólnobudowlane Dmytro Prydatko – korzystanie z takich gniazdek może być na dłuższą metę niebezpieczne.

Przepalone i stopione przewody mogą stać się przyczyną pożaru, zwłaszcza gdy instalacja przebiega w pobliżu źródeł ciepła. Najlepiej zdecydować się wówczas na modernizację sieci elektrycznej, przeprowadzoną przez doświadczonego fachowca. Zwróćmy uwagę, by podczas wymiany instalacji, elektryk korzystał z materiałów wysokiej jakości. Po zakończeniu prac fachowiec powinien wystawić protokół potwierdzający dokonanie pomiarów elektrycznych.

Jak dbać o domową sieć elektryczną?

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja elektryczna nie będzie wymagała dużej uwagi ze strony domowników. Warto jednak przynajmniej raz na 5 lat wykonać przegląd techniczny całej sieci. Naszą instalację powinniśmy też rozbudowywać, w miarę jak w domu będzie przybywać sprzętów działających na prąd. Tylko w ten sposób uchronimy się przed przeciążeniami sieci i awariami.

Profesjonalny elektryk

Usługi Ogólnobudowlane Dmytro Prydatko to przedsiębiorstwo specjalizujące się w szerokim zakresie usług związanych z branżą budowlaną i elektryczną. Firma oferuje usługi elektryczne, w tym: wykonanie instalacji energetycznych oraz ich montaż i serwis. Pracownik firmy zajmują się również elektroinstalatorstwem, jako doświadczony elektroinstalator służy pomocą w przypadku awarii elektrycznych. Wszystko to realizowane jest przez wykwalifikowanego elektryka, który dba o najwyższą jakość usług i zadowolenie klientów.