Jeszcze kilka lat temu wilgoć budowlana nie stanowiła w Polsce problemu. Jednak rosnące tempo realizacji inwestycji doprowadziły do jego pojawienia się w naszym kraju. Wilgoć, której najwięcej pojawia się w końcowym etapie budowy, czyli podczas prac wykończeniowych, nie jest w stanie wyschnąć naturalnie w krótkim czasie, którego oczekują inwestorzy, dla których wydłużenie terminu ukończenia inwestycji oznacza podniesienie kosztów.

Stosowane rozwiązania

W Europie Zachodniej profesjonalne osuszanie budynków traktowane jest jako stały element każdej inwestycji budowlanej i jest przewidywane już na etapie planowania harmonogramu prac budowlanych. W Polsce czynność ta przeprowadzana jest niezwykle rzadko, a do tego doraźnie – dopiero kiedy pojawia się problem wilgoci.

W takim przypadku firmy budowlane próbują radzić sobie różnymi sposobami, które są jedynie pozornie skuteczne. Często stosowane są nagrzewnice gazowe lub elektryczne, które nie są dobrym rozwiązaniem. Nagrzewanie ścian w zawilgoconych pomieszczeniach prowadzi nie do usunięcia wilgoci, ale jej wnikania w głąb powierzchni. Ponadto, to proces pochłaniający zarówno czas, jak i energię, ponieważ pomieszczenie musi być w jego trakcie intensywnie wietrzone.

Ponadto przy dużej wilgotności na zewnątrz metoda ta w ogóle nie przynosi efektów. Wykorzystanie nagrzewnic gazowych prowadzi dodatkowo do podniesienia poziomu wilgoci – tym bowiem skutkuje spalanie gazu. Pamiętajmy też, że wysoka temperatura jest niewskazana przy osuszaniu tynków gipsowych, ponieważ powoduje w nich wytworzenie się na powierzchni warstwy, która hamuje odparowywanie wody.

Skuteczne osuszanie budynków

Jedynym efektywnym sposobem usunięcia wilgoci budowlanej jest zastosowanie osuszacza kondensacyjnego. Wykorzystywany jest on podczas realizacji inwestycji, ale również w przypadku pomieszczeń oraz budynków zalanych. Osuszacze budowlane FRAL oferowane przez firmę Uni-Lux sprawdzają się nawet w temperaturach bliskich zera, a to nie koniec zalet płynących z ich użytkowania.

Mogą one też służyć utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgoci w pomieszczeniach takich jak pralnia, garderoba, piwnica, ale również hala produkcyjna czy basen. Korzyści, jakie przynosi wykorzystanie osuszaczy powietrza podczas prac budowlanych to:

  • krótszy czas realizacji inwestycji;
  • możliwość prowadzenia prac również w niskich temperaturach;
  • skrócony czas wysychania murów, tynków i posadzek;
  • możliwość optymalnego zaplanowania prac;
  • doprowadzenie posadzek do odpowiedniej wilgotności przed położeniem parkietu;
  • zabezpieczenie przed rozwojem grzybów i pleśni.

To ostatnie stanowi częsty problem w budynkach oddanych do użytku w stanie wysokiego zawilgocenia. Warto zauważyć też, że suchy budynek wymaga o wiele mniej energii koniecznej do jego ogrzania.