O tym, że obecność geodety jest niezbędna podczas przygotowań oraz realizacji inwestycji budowlanej, nikogo nie trzeba przekonywać. Nieco inaczej jest natomiast w przypadku badań geologicznych, których popularność w naszym kraju nadal jest mniejsza, niż być powinna. Geologia inżynierska dostarcza nam bowiem istotnych informacji dotyczących warunków gruntowo-wodnych, a te wpływają przecież na zastosowanie określonych rozwiązań oraz technologii.

Cele badania geologicznego

Obecność geologa na placu budowy jest niezbędna w początkowych fazach inwestycji, dotyczących planowania jej realizacji. To właśnie odpowiednie badania geologiczne będą miały w pływ na decyzje związane z bezpieczeństwem powstającego obiektu. Geolog poprzez badania wykonywane zarówno w laboratorium, jak i w terenie określa parametry gruntu – między innymi dokonuje rozpoznania warunków gruntowo-wodnych. Dzięki temu możliwy jest dobór odpowiednich dla danej działki rozwiązań w zakresie budowy fundamentów czy skutecznych odwodnień. Bez uwzględnienia warunków hydrogeologicznych bowiem narażamy się na podtapianie i okresowe niszczenie piwnicy lub podziemnego garażu.

Działające na rynku firmy geologiczne, w tym firma Dominar Serwis działająca na terenie Kielc i okolic, zalecają wykonanie badań geologicznych przed zakupem działki pod budowę. Jeszcze przed podjęciem tej decyzji warto porównać parametry między kilkoma ofertami gruntów, by znaleźć teren, na którym będziemy w stanie realizować naszą inwestycję bez  utrudnień lub na przykład konieczności zagęszczania gruntu. Wszelkie takie działania prowadzić będą do podniesienia kosztów budowy naszego obiektu.

Jak przebiega badanie geologiczne?

Przed przystąpieniem do badań geolog ustala ich przebieg oraz metodę z właścicielem działki. W przypadku terenów pod budowę domów jednorodzinnych najczęściej jest to metoda udarowo-obrotowa, do której wykorzystuje się specjalistyczne wiertło hydrauliczne. Innym stosowanym podczas badań narzędziem są sondy statyczne ze stożkiem mechanicznym lub elektrycznym – jego wybór zależy od struktury i spoistości gruntu. Badanie geologiczne rozpoczyna się od próbnego wiercenia w punktach pomiarowych wyznaczonych za pomocą GPS. Do nich kierowane są sondy pomiarowe.

Zakres analiz, jakie należy przeprowadzić dla określonej inwestycji budowlanej, powinien określić wykwalifikowany geolog. Mogą one obejmować przy tym pomiar poziomu zwierciadła wody gruntowej oraz jej skład chemiczny. Szczególnie istotny jest tu czynnik pH, który określa między innymi agresywność wody wobec betonu. Badana jest również obecność związków organicznych w gruncie. Po wykonaniu pomiarów w terenie i pobraniu próbek do badań laboratoryjnych firma geologiczna przywraca teren do stanu pierwotnego.