Budowa domu jednorodzinnego to niejednokrotnie największe przedsięwzięcie w życiu przeciętnej, polskiej rodziny. Zanim jednak marzenie to się ziści, konieczny jest zakup działki budowlanej. Przy wyborze parceli kierujemy się głównie jej lokalizacją, powierzchnią oraz ceną. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że warunki geologiczne panujące na działce mogą mieć wpływ na powodzenie budowy. Dlaczego warto sprawdzić grunt także pod tym kątem?

Badanie gruntu- nieobowiązkowe, ale przydatne!

Jeszcze do niedawna badania geotechniczne gruntu konieczne były tylko wtedy, gdy budynek stanąć miał na działce o trudnej lub skomplikowanej strukturze geologicznej. Z reguły to architekt decydował o tym, czy wykonanie takiej ekspertyzy jest niezbędne. Nawet jeśli jego decyzja była negatywna, urzędnicy –przy wydawaniu pozwolenia na budowę- mogli upomnieć się o wyniki badań przeprowadzonych przez geologa. W świetle obecnie przyjętych reguł ekspertyza geologiczna nie będzie potrzebna, jeśli planujemy wybudować dom w sąsiedztwie innych obiektów o podobnym przeznaczeniu. Mimo to nie warto rezygnować z pomocy pracowni geologicznej, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na dom z podpiwniczeniem.

Warunki wodno-gruntowe dobrze jest sprawdzić jeszcze przed zakupem działki budowlanej. Jak informuje specjalista z Nowego Przedsiębiorstwa Geologicznego- budowę domu z piwnicą uniemożliwić lub utrudnić może wysoki poziom wód gruntowych. Ponadto, jeżeli na parceli dominuje nieprzepuszczalne podłoże, możemy spodziewać się, że na powierzchni gruntu zalegać będzie woda opadowa. Wówczas konieczne będzie poprowadzenie instalacji odwadniającej.

Badania geologiczne – sposób na tańszą i szybszą budowę domu

Przeprowadzając badania geologiczne parceli, nie kupujemy kota w worku. Dzięki pomocy specjalistów możemy dowiedzieć się, w którym obszarze działki postawienie fundamentów budynku będzie najprostsze, a gdzie spotkamy się z komplikacjami. Wybudowanie domu na niestabilnym gruncie jest dużo droższe i odbywa się wolniej. Trzeba bowiem zadbać o odpowiednie wzmocnienie i zabezpieczenie fundamentów, co wiąże się z zakupem dodatkowych materiałów budowlanych i wyższym kosztem robocizny.

Dokumentacja geotechniczna sporządzona przez specjalistów zawiera opis warunków wodnych wraz z uwzględnieniem informacji o lokalizacji wód gruntowych oraz ewentualnych wahaniach ich poziomu. Znajdziemy tam również dane dotyczące poszczególnych warstw gruntów, które znajdują się na zakupionej przez nas działce. Opracowanie uzupełnione jest również o porady i wskazówki geologów odnośnie postawienia fundamentów budynku, zabezpieczenia skarp, wybudowania studni głębinowej, czy poprowadzenia odwodnienia. Koszt takiej dokumentacji uzależniony jest od ilości odwiertów, na podstawie których specjaliści dokonają ekspertyzy. Zazwyczaj jest to wydatek mieszczący się w granicach od 1000 do 1500 złotych.