Praca w dużym zapyleniu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka. W wielu branżach na etapie produkcji jest wytwarzana duża ilość drobnych zanieczyszczeń – między innymi przy obróbce kamienia oraz drewna. Montaż instalacji odpylającej jest obowiązkiem pracodawcy. Jakie zagrożenie niesie za sobą praca w dużym zapyleniu i jak można je ograniczyć?

Zagrożenia wynikające z zapylenia

Duże zapylenie środowiska to nie tylko niekomfortowa praca, ale również niebezpieczne konsekwencje dla organizmu. W dzisiejszych czasach właściciele przedsiębiorstw mają dostęp do innowacyjnych systemów odpylających oraz innych rozwiązań, które pomagają zapewnić właściwe warunki pracy.

Osoby, które pracują w miejscach o znacznym zapyleniu, są narażone na następujące choroby:

  • Łagodna pylica płuc – występuje wtedy, kiedy pył osadza się w płucach, jednak nie powoduje uszkodzenia tkanki.
  • Pylica płuc – przewlekła choroba wywołana wdychaniem pyłów mineralnych, między innymi z jej powodu został wycofany z przemysłu azbest.
  • Zapalenie płuc – stan zapalny, który jest wywołany osadzonymi w płucach pyłami.
  • Międzybłoniak opłucnej i nowotwór płuc – najniebezpieczniejsze choroby, które w wielu przypadkach prowadzą do śmierci. Najczęściej wymagają ingerencji chirurga i chemioterapii.

Jak dbać o powietrze?

Istnieje kilka sposobów ochrony pracowników oraz oczyszczania powietrza z pyłu. Najważniejsze czynności to:

  • korzystanie z maseczek ochronnych;
  • ograniczenie kontaktu z pyłami (np. poprzez wydzielenie pomieszczeń, gdzie panuje wyjątkowo duże zapylenie);
  • zadbanie o właściwą wentylację;
  • oczyszczanie powietrza przy pomocy specjalistycznych systemów.

Specjalistą w zakresie funkcjonalnych systemów wentylacyjnych i odpylających, jest między innymi firma JKF Polska, której siedziba znajduje się w Wolsztynie. Projektowanie i wdrożenie profesjonalnych rozwiązań warto zlecić specjalistom, którzy nie tylko mają wiedzę i doświadczenie, ale również dostęp do wysokiej jakości materiałów oraz urządzeń.

Rodzaje pyłu w zakładach

Konieczność zastosowania systemów odpylających zależy głównie od rodzaju pyłów, które znajdują się w powietrzu. W niektórych przypadkach wystarczy sprawna wentylacja – kiedy zapylenie jest niewielkie i tylko czasowe. Wśród szczególnie niebezpiecznych pyłów można wymienić przede wszystkim mąkę (i pył z ziarna zbóż), smołę, tytoń, cukier, papier, suszone środki spożywcze, cement, trociny oraz sadzę. Nawet z pozoru błahe zanieczyszczenia mogą doprowadzić do poważnych schorzeń układu oddechowego. Im mniejsze cząsteczki, tym łatwiej docierają do wszelkich zakamarków płuc i sieją w nich spustoszenie.