Choć w pierwszym odruchu możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, uszczelka znajduje się w wielu urządzeniach, z których korzystasz na co dzień. Proste w swej konstrukcji elementy gwarantują bezpieczne i sprawne użytkowanie pojazdów, pralek czy zmywarek. W tym artykule dowiesz się o zastosowaniu i ważnej roli uszczelek gumowych.

Uszczelka gumowa - czym się charakteryzuje?

Guma stanowi surowiec najczęściej wykorzystywany do produkcji uszczelek. Ten fakt wynika z wyjątkowych cech tego materiału - elastyczności oraz plastyczności. Dzięki tym właściwościom guma jest w stanie dopasować się do dowolnego kształtu elementu, na który jest zakładana. Dodatkowo, gumowe uszczelki cechują się wyjątkową trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Warto mieć na względzie, iż produkcja gumowych uszczelek nie jest oparta na jednym rodzaju tego surowca. Producenci chcą bowiem uzyskać sprecyzowane pod kątem przeznaczenia uszczelki z tego materiału. Dzięki zastosowaniu gumowej uszczelki stworzonej dla określonych potrzeb można mieć gwarancję jej niezawodności, a co za tym idzie - bezawaryjności danego urządzenia.

Rodzaje uszczelek gumowych

Biorąc pod uwagę rodzaj przeznaczenia uszczelek gumowych, te elementy dzielą się na następujące warianty:

  • uszczelki lite - tworzone z wybranego, dowolnego rodzaju gumy, dzięki czemu struktura uszczelki jest identyczna w każdym miejscu,
  • uszczelki komórkowe - produkt zawierający w swojej strukturze pory, będące doskonałym izolatorem dźwięku. Ten typ uszczelek występuje przede wszystkim we wszelkiego rodzaju pojazdach i maszynach użytkowych.

Dodatkowo można wyróżnić rodzaje uszczelek pod kątem składu gumy, z której są produkowane. Dla przykładu, uszczelki wykonane z gumy NBR są znacznie bardziej odporne na kontakt z olejem. Z kolei uszczelki gumowe z NR-L są idealne do kontaktu z żywnością z uwagi na swoją nietoksyczność. Elementy uszczelniające wykonane z mieszanki dwóch rodzajów gum o odmiennych właściwościach skutkuje powstaniem uszczelki koekstrudowanej. Posiada różne stopnie twardości oraz trwałości, w zależności od zastosowanego połączenia materiałów.

Gdzie stosuje się gumowe uszczelki?

Jak można się domyśleć, uszczelki gumowe stosuje się w wielu branżach. Producent uszczelek gumowych Maguan podkreśla, iż można się z nimi zetknąć zarówno w sprzęcie gospodarstwa domowego, jak również w instalacjach technicznych czy maszynach przemysłowych. Jakie są najpopularniejsze zastosowania uszczelki gumowej?

  • sprzęt AGD, ze szczególnym uwzględnieniem zmywarek, pralek i lodówek,
  • motoryzacja, a konkretniej w przewodach obecnych w samochodach i motocyklach,
  • zabezpieczenie połączeń instalacji wodnych i kanalizacyjnych np. z płytkami łazienkowymi,
  • uszczelnianie instalacji transportowych w przemyśle.

Należy wiedzieć, iż wybór odpowiedniej uszczelki gumowej powinien odbyć się przy uwzględnieniu warunków, w których ma ona spełniać swoją funkcję. Skład gumy do produkcji uszczelki jest więc niezwykle istotny. Warto w tym celu wybrać zaufanego producenta uszczelek, który posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów.