Drewno to materiał o uniwersalnym charakterze, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, między innymi w budownictwie, aranżacji wnętrz czy sztuce. Może przyjmować rozmaite postaci, a podstawową jest tarcica otrzymywana w wyniku rozpiłowania podłużnego drewna okrągłego. Dzielimy ją na kilka rodzajów ze względu na stopień obróbki czy użyty surowiec. Poznaj bliżej jej zastosowania.

Główny produkt tartaku

Podstawowym produktem drzewnym wykorzystywanym w procesie obróbki na potrzeby wyrobu mebli czy innych przedmiotów jest tarcica. Wytwarza się ją poprzez przepuszczenie kłody drewna przez piły ustawione równolegle do jej podłużnej osi. Uzyskany w ten sposób wyrób może mieć jedną z sześciu standardowych grubości: 19, 22, 25, 28, 32 lub 50 mm. Każdy typ znajduje inne zastosowanie w przemyśle, o czym bardziej szczegółowo w dalszej części artykułu. Ponadto surowiec ten możemy podzielić ze względu na stopień obróbki. W tym zakresie wyróżniamy tarcicę nieobrzynaną, w której obrobiono tylko dwie powierzchnie równoległe, natomiast krawędzie boczne pozostawiono bez obróbki. Inaczej tarcica obrzynana – w wyniku dwukrotnego przecierania bądź przetarcia na ostro ma obrobione wszystkie cztery płaszczyzny.

Drugie kryterium podziału stanowi wymiar. Deski mają grubość 19-45 mm i szerokość 75-250 mm. Dla bali te wartości to odpowiednio 50-100 mm oraz 100-250 mm. W przypadku innych produktów nie bierze się pod uwagę grubości, ale przekrój poprzeczny. Do tych należą:

  • listwy (12/24-29/70 mm);

  • łaty (38/63-75/140 mm);

  • krawędziaki (100/100-175/175 mm);

  • belki (200/200-275/275 mm).

Do produkcji surowca tartaki, wśród nich Skałka Tartaczyństwo i Przerób Tarcicy, wykorzystują rozmaite rodzaje drewna. W sprzedaży znajdziemy zarówno tarcicę iglastą, jak i liściastą. Wśród stosowanych gatunków wymienić możemy świerk, sosnę, buk oraz dąb.

Zastosowanie tarcicy

Główne przeznaczenie tego produktu drzewnego to wszelkie przedsięwzięcia budowlane. Ceni się go za dobre właściwości termiczne, w tym reakcję na wysoką temperaturę, która powoduje wysychanie drewna i wzmacnia je. Dzięki temu nie ulega ono rozszerzeniu pod wpływem ciepła. Tarcica doskonale sprawdza się jako materiał dla elementów konstrukcyjnych na potrzeby budowy:

  • dachów;

  • szalunków;

  • rusztowań roboczych;

  • pomostów.

Surowiec ten jest niezastąpiony również w przemyśle meblowym i podłogowym, stolarce otworowej, a także w szeroko pojętym dekoratorstwie. Popularnością cieszy się tarcica do zabudowy ogrodu dostępna w postaci desek tarasowych, podkładów ogrodowych, słupków czy krawędziaków. Wynika to nie tylko z właściwości drewna, ale również jego walorów estetycznych.

Poznaj ofertę firmy Skałka Tartaczyństwo i Przerób Tarcicy

Firma Skałka Tartaczyństwo i Przerób Tarcicy specjalizuje się w tworzeniu konstrukcji drewnianych, montażu, impregnacji oraz sprzedaży specjalistycznych produktów. Oferuje szeroki wybór wkrętów, łączników i mocowań do drewna od wiodących marek, takich jak Koelner Polska i DMX. Zapewnia profesjonalne doradztwo w zakresie tworzenia konstrukcji drewnianych, pokryć dachowych, okuć rynnowych i doboru materiałów budowlanych. Firma działa nieprzerwanie od 1993 roku jako Tartak Skałka, oferując kompleksowe usługi tartaczne. Misją firmy jest dostarczanie materiałów i usług umożliwiających tworzenie konstrukcji z drewna, sprzedaż drewna i różnych wyrobów z tego surowca, transport i fachowe doradztwo.