Podnośniki koszowe to powszechnie spotykane urządzenia dźwignicowe, które możemy zaliczyć do ruchomych podestów przejezdnych. Mogą mieć budowę przegubową umożliwiającą zmianę położenia kosza w różnych kierunkach lub budowę teleskopową pozwalającą na ruch kosza w górę i w dół, a także po okręgu w promieniu 360 stopni. Ich konstrukcja pozwala na podniesienie do trzech osób na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów.

Zastosowanie podnośnika koszowego

Ograniczona przestrzeń w nowoczesnej zabudowie stwarza konieczność budowania coraz wyższych budynków czy innych elementów infrastruktury miejskiej. Z tym wiąże się rosnąca powszechność prac wykonywanych na wysokości. Urządzeniem, które zapewni bezpieczeństwo podczas tego rodzaju działań, będzie podnośnik koszowy. Jego wykorzystanie stało się na tyle popularne, że wiele firm, wśród nich firma Ann-Lift, oferuje zarówno usługi podnośniki koszowym, jak i wynajem podnośników koszowych. Znajdują one rozmaite zastosowanie w naszym najbliższym otoczeniu. Do tych najczęstszych zaliczyć możemy:

  • budowę i konserwację oświetlenia ulicznego,
  • naprawę dachów i rynien,
  • malowanie ścian zewnętrznych,
  • uszczelnianie ścian zewnętrznych budynków z dużej płyty,
  • wycinkę drzew,
  • obsługę nośników reklamowych,
  • mycie i malowanie elewacji,
  • mycie okien,
  • mycie dachów,
  • usuwanie zalegającego śniegu z dachów.

Jak widać lista możliwych prac, w jakich używane są podnośniki koszowe, jest dość długa. Warto przy tym dodać, że korzystają z nich nie tylko firmy budowlane czy sprzątające, ale też osoby prywatne, planujące prace na własnych działkach.

Bezpieczna praca na wysokości

Coraz wyższe budynki oraz inne konstrukcje oznaczają konieczność pracy na wysokości. Podnośnik koszowy zapewnia stabilne podłoże oraz swobodę ruchów, jednak podczas jego wykorzystania i obsługi należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP. Podstawę stanowi tu oczywiście sprawność techniczna urządzenia oraz użytkowanie zgodne z instrukcją. Podnośnik koszowy kwalifikowany jest do podestów ruchomych przejezdnych i jako taki podlega dozorowi pełnemu. Musi zatem regularnie przechodzić badania okresowe, podczas których sprawdzane są zarówno zaświadczenia kwalifikacyjne konserwatora  oraz operatora, jak i księgi rewizyjne oraz dziennik konserwacji. Ponadto urządzenia te muszą przechodzić doraźne badania eksploatacyjne, a także powypadkowe.

Osoby pracujące na wysokości zobowiązane są do zachowania odpowiednich środków ostrożności. Oznacza to między innymi zaopatrzenie w indywidualne środki ochrony osobistej, wśród których znaleźć się powinny kask, uprząż asekuracyjna, kamizelka odblaskowa, rękawice oraz buty z gumową podeszwą. Na platformie podnośnika koszowego powinny znaleźć się natomiast specjalne zaczepy, do których zakotwiczane są szelki bezpieczeństwa. Pamiętać należy tu również o odpowiedniej odzieży spełniającej normy w zakresie odzieży roboczej czy ochronnej.