Oprawy oświetleniowe są niezbędne do prawidłowego zamontowania źródła światła w pomieszczeniu. Dziś, kiedy dostępne jest różnego rodzaju oświetlenie LED, czy świetlówki energooszczędne, możemy także wybierać wśród ogromnej różnorodności opraw oświetleniowych. Dobierając światło w pomieszczeniu musimy wziąć pod uwagę kilka ogólnych, praktycznych zasad, zatem zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Oświetlenie powinno być dostosowane do funkcji pomieszczenia

Od tego, w jaki sposób dobierzemy oświetlenie zależy ogólne wrażenie wizualne w pomieszczeniu, a także odpowiednia jego moc w określonych punktach. Oczywiste jest, że zastosowane lampy muszą dawać wystarczającą ilość światła, bo bez światła nic nie będzie widać. Ale to, ile światła jest nam potrzebna, zmienia się w zależności od charakteru czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Specjalista ze sklepu elektrotechnicznego „Elektron” w Łodzi radzi, by w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku, czy oglądania telewizji nie przesadzać z jasnością oświetlenia. Tu warto nawet dobrać kilka opraw oświetleniowych, które równomiernie go rozjaśnią, a tylko tam, gdzie na przykład zamierzamy czytać książki, umieścić mocniejsze źródło światła. Z kolei w miejscu gdzie planujemy wykonywać czynności wymagające precyzji, konieczne będzie zastosowanie oświetlenia o dużej mocy.

Projektowanie i wykonanie oświetlenia w domu

Z doborem oświetlenia łączy się także dobór innych artykułów elektrycznych, takich jak przełączniki, gniazda oraz przewody i kable. Właściwe rozplanowanie punktów świetlnych, jak i punktów podłączenia prądu w pokojach i innych pomieszczeniach jest bardzo ważne. Na przykład oświetlenie w łazience powinno być zarówno górne, sufitowe, jak i wokół lustra, by wyraźnie doświetlić twarz. W kuchni potrzebne jest oświetlenie nadblatowe, na przykład w postaci listwy ledowej, którą można kupić w sklepie z artykułami elektrycznymi. Często stosuje się też oświetlenie w postaci punktów świetlnych pod szafkami kuchennymi. Aby oświetlenie było funkcjonalne możemy zastosować różne rodzaje sterowania, na przykład sterowanie pilotem, albo zainstalowanie detektorów ruchu. Jednym z nowoczesnych i bardzo przydatnych rozwiązań są oprawy „inteligentne”, które dzięki elektronice dostosowują jasność źródła światła, do oświetlenia panującego wokół.

Ponieważ wszyscy zwracamy uwagę na energooszczędność, coraz chętniej kupowane są świetlówki i LEDy. Są one znacznie bardziej wytrzymałe niż tradycyjne żarówki i mogą mieć bardzo różne parametry, dlatego przy zakupie tych źródeł światła trzeba dokładnie czytać parametry podane na opakowaniu. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na wskaźnik oddawania barw. Warto też pamiętać o tym, by stylistyka opraw oświetleniowych w naszym domu pasowała stylistycznie do mebli, wystroju i klimatu wnętrza.