Przeprowadzanie remontu mieszkania lub domu to proces wymagający dokładnego zaplanowania kolejności i sposobu remontowanych pomieszczeń tak, aby zakłócenie domowego trybu życia było jak najmniej uciążliwe, zabrudzenia jak najmniejsze, a prace postępowały w jak najszybszym tempie bez uszczerbku na jakości ich wykonania. Poniżej zamieszczamy kilka pożytecznych rad, które pomogą w osiągnięciu powyższych celów.

Przygotowania – ale po co?

Zarówno wykańczanie wnętrz w nowo powstałych budynkach, jak i remonty i odświeżanie pomieszczeń, łączą się z zaburzeniem domowego porządku i sporym bałaganem trwającym przez praktycznie cały okres prowadzonych prac. Profesjonalne firmy budowlane planują swoje działania po uzgodnieniu z właścicielami terminarza prac oraz kolejności ich wykonywania, co powinno pozwolić na w miarę bezproblemową adaptację domowników do odmiennych warunków funkcjonowania podczas remontu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw mogących zapobiec późniejszemu rozczarowaniu i ewentualnym konfliktom z ekipą budowlaną i domownikami.

Odpowiedni sprzęt budowlany

Dzięki zastosowaniu profesjonalnego sprzętu budowlanego do konkretnych czynności przy remoncie, można znacznie zmniejszyć poziom zabrudzenia mieszkania oraz skrócić czas wykonywanych prac. Podczas zakładania nowych płyt gipsowych konieczne będzie szlifowanie gładzi szpachlowych generującego masy drobnego pyłu, który osiądzie nawet w najmniej dostępnych miejscach mieszkania. Wynajmując firmę budowlaną wykonującą kompleksowe wykańczanie wnętrz warto sprawdzić, czy używa specjalnej gładzi bezpyłowej oraz szlifierki do gładzi i gipsu z workiem na pył - takie połączenie powinno ograniczyć pylenie w mieszkaniu nawet o 80%. Jeśli konieczne będzie wykonanie prac murarskich, niezbędne będzie wydzielenie przestrzeni na zewnątrz do pracy betoniarki, jako że cement również mocno pyli i nie trudno o zachlapania z zaprawy murarskiej. Jeżeli planujemy renowację drewnianych podłóg, worek zbiorczy przy cyklinarce również będzie warunkiem koniecznym.

Przygotowanie i zabezpieczenie mieszkania

Obrzucanie tynkiem ścian zewnętrznych domu może skutkować ochlapaniem zaprawą pobliskich przedmiotów, dlatego należy zabezpieczyć teren folią ochronną, przydatną również przy malowaniu ścian i sufitów we wnętrzach. Jak radzi ekspert budowlany z lubelskiej firmy ProfiLine Maciej Szulczyk, przy zabudowie sufitów lub zakładaniu sufitów napinanych należałoby uprzątnąć powierzchnię bezpośrednio pod sufitem, co zapobiegnie przypadkowym zniszczeniom mebli lub przedmiotów. Prace remontowe w łazience są jednymi z najdłużej trwających, więc odpowiednie zabezpieczenie jej oraz podłogi prowadzącej do niej także ograniczy roznoszenie się zabrudzeń budowlanych po mieszkaniu. Zwłaszcza przycinanie płytek ceramicznych będzie generować sporo pyłu, trzeba więc należycie zabezpieczyć drzwi łazienkowe, aby pył nie przedostawał się do innych pomieszczeń. Sprawdzenie wyposażenie firmy budowlanej pod kątem jej wyposażenia w profesjonalny sprzęt roboczy i przemyślana organizacja przestrzeni remontowej z pewnością zaoszczędzą niepotrzebnego sprzątania i zapobiegną dezorganizacji życia domowników.