Zdania co do najlepszej opcji, jeśli chodzi o dobór optymalnego systemu grzewczego, są podzielone. Z jednej strony mamy zwolenników ogrzewania gazowego, z drugiej osoby, które preferują użytkowanie pieca na opał. W przypadku ogrzewania węglem, drzewem, koksem czy ekogroszkiem istnieje cały szereg wytycznych, na które warto zwrócić uwagę, by potem nie zostać postawionym przed faktem dokonanym w postaci konieczności wymiany sprzętu. Jakie to wytyczne i co należy zrobić, by zwiększyć możliwości grzewcze systemu?

Automatyka urządzeń grzewczych

Nowoczesne technologie grzewcze z powodzeniem idą z duchem czasu i są coraz bardziej zautomatyzowane. Zarówno podajniki, jak pompy, sterowniki czy inne urządzenia konieczne do monitorowania i prawidłowego funkcjonowania muszą być co sezon sprawdzane przez dobry serwis urządzeń grzewczych, by wyeliminować wszelkie nieprawidłowości oraz wynikające z nich często straty ciepła w pomieszczeniach. Automatyka tego typu instalacji jest plusem, jednak wymaga ciągłej kontroli oraz sprawdzania wprowadzonych parametrów, szczególnie przy zmiennych warunkach atmosferycznych (okres grzewczy deszczowy i bez mrozu wymaga innych ustawień niż zima ze śniegiem i temperaturami poniżej zera).

Koszt opału

Dobrze dobrany opał to podstawa prawidłowego funkcjonowania pieca grzewczego. Koszt jego zakupu zależy od indywidualnych ustaleń dostawcy, który często oferuje opał już pocięty z dostawą do domu, co sprawia, że cena opału wzrasta. Warto zaopatrywać się w dobrej jakości opał, odpowiednio wysuszony, bez śladów pleśni lub innych chorób. Da to nie tylko stałe spalanie, ale też nie będzie powodować skraplania pieca od wewnątrz, co może skutkować jego załojeniem i szybszą korozją.

Serwis pieca przed i po sezonie grzewczym

Serwis to nic innego, jak dokładne wyczyszczenie komory pieca oraz przewodu komina, by nie zalegały w nim szkodliwe resztki sadzy, pyłu czy innych zanieczyszczeń. Serwis obejmuje także weryfikację działania połączeń instalacji, elektronikę oraz wydolność urządzeń. Czyszczenie pieca i komina domowymi sposobami można wykonać nawet w trakcie sezonu grzewczego. Jak zauważa Piotr Kokociński z Serwisu urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, dobrym patentem, często wykorzystywanym i polecanym przez producentów kotłów grzewczych, jest spalanie wysuszonych obierków z ziemniaków. Na forach internetowych można także znaleźć inne podpowiedzi, które sugerują zakup i użytkowanie specjalnych produktów, które zapobiegają nadmiernemu osadzaniu się sadzy na ściankach pieca i w przewodzie kominowym.