Podczas przygotowywania projektu budowy domu, warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych technologii oszczędzających energię. W Polsce domy ogrzewane są praktycznie przez pół roku, dlatego nowe rozwiązania mogą znacząco wpłynąć na stan domowego budżetu. Jakie technologie warto rozważyć, budując energooszczędny dom?

Podstawy energooszczędnego domu

Obecny nacisk na ochronę środowiska naturalnego powoduje, że branża budowlana szuka przyjaznych materiałów i technologii. Budownictwo energooszczędne i pasywne charakteryzuje się ograniczaniem strat energii do minimum oraz niższym zapotrzebowaniem budynku na ciepło. Efekt taki można uzyskać na wiele sposobów, przykładem może być zwiększanie grubości izolacji cieplnej budynku, ale znacznie lepsze efekty można osiągnąć poprzez stosowanie innowacyjnych materiałów budowlanych takich jak płyty keramzytowo-betonowe lub bloczki perlitowe. Używając takich materiałów, a zarazem wpływając na usytuowanie budynku względem słońca można znacznie wpłynąć na ilość dostarczanej energii z promieniowania słonecznego, bez konieczności wprowadzania dodatkowych rozwiązań instalacyjnych. Również rynek nowoczesnych technologii rozwija się bardzo prężnie, oferując coraz to lepsze rozwiązania i to zarówno przy wykorzystaniu innowacyjnych materiałów jak i  tych starych dobrze już nam znanych.

Energooszczędne technologie, w które warto zainwestować

Jeszcze kilkanaście lat temu technologie energooszczędne były tylko modne, dzisiaj są oznaką mądrego podejścia do ekologii przyszłych właścicieli. Z roku na rok rynek domów energooszczędnych rozwija się bardzo dynamicznie i tylko od inwestora zależy, jakie technologie zostaną w nim wykorzystane. Jakie są najpopularniejsze? Obecnie większość domów energooszczędnych buduje się na ciepłej płycie fundamentowej – to rozwiązanie umożliwia bowiem takie odizolowanie fundamentu od podłoża, że straty ciepła mogą być mniejsze niż na ścianach zewnętrznych budynku. Jednym z zadań ciepłej płyty fundamentowej jest zapewnienie stabilnej temperatury i komfortu cieplnego w budynku, zmniejszając przy tym koszty eksploatacji. Oszczędności w rachunkach za ogrzewanie uzyskuje się również poprzez optymalizację systemu grzewczego. Największy rozwój i popularność notuje wykorzystanie niskoemisyjnch lub odnawialnych źródeł ciepła. W energooszczędnych domach coraz częściej stosuje się ogrzewanie elektryczne różnego rodzaju matami lub foliami grzejnymi. Dużą popularnością cieszą się pompy ciepła, które z zestawieniem z ogniwami fotowoltaicznymi zniwelują rachunki za ogrzewanie praktycznie do zera. Większość tego typu systemów grzewczych wspomagane jest systemem wentylacji mechanicznej nawiewno – wywiewnej  z odzyskiem ciepła, czyli rekuperację. Jego zastosowanie umożliwia ogrzanie napływającego powietrza ciepłem powietrza wywiewanego.

Celem zastosowania nowoczesnych technologii jest obniżenie kosztów energii i oszczędność. Czy warto je stosować? Zdecydowanie tak. A jedyny minus wiąże się z koniecznością poniesienia zwiększonych kosztów początkowych.