Budowa lub modernizacja domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością wyboru technologii sieci centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Obecnie odchodzi się od urządzeń i systemów opartych o materiały opałowe stałe (węgiel, drewno czy nawet ekopellet). Inwestorzy indywidualni coraz chętniej wybierają innowacyjne rozwiązania energooszczędne oraz proekologiczne. Przykładem są pompy ciepła oraz kotły gazowe kondensacyjne. To przy nich nie trzeba budować dużej kotłowni lub można zrezygnować z niej całkowicie.

Pompa ciepła – stwórz dom bez kotłowni!

Pompy ciepła gruntowe czy też te w wersji powietrze-woda pozwalają na zrezygnowanie z budowy kotłowni w domu. Systemy te działają bowiem w oparciu o użytkowanie energii środowiskowej (75%) oraz energii elektrycznej (25%). W domu montowane jest małe urządzenie przypominające nowoczesny kocioł gazowy lub lodówkę, a ono podłączone jest do specjalnego monobloku, który umieszczany jest obok domu. Pompa ciepła nie wymaga zatem współpracy z siecią gazową. Nie trzeba też dla niej tworzyć przewodów kominowych oraz oczywiście pomieszczenia gospodarczego – kotłowni. Jednostka wewnętrzna może zawisnąć w korytarzu, kuchni, garażu, a w niektórych przypadkach montaż jej może dotyczyć salonu.

Dużą zaletą pomp ciepłą jest zaś to, iż świetnie pasują do budynków energooszczędnych i pasywnych w standardzie NF 40 i NF 15. Mogą one współpracować też z kolektorami słonecznymi oraz z ogrzewaniem podłogowym. Kupić je można zarówno w wersji jednofunkcyjnej, jak i dwufunkcyjnej. W pierwszym przypadku istotne jest to, aby były podłączone do innego źródła ciepłej wody użytkowej np. do kotła kondensacyjnego. O zaprojektowanie sieci gazowej w domu, a także o montaż urządzeń i instalacji, a w późniejszym czasie o ich serwis (w tym ważne przeglądy) zadbać może firma GUBAŁA, która specjalizuje się w technice grzewczej i sanitarnej. Dobry zespół ekspertów doradzi, jaka technologia dla domu będzie najlepsza.

Kocioł kondensacyjny – mała kotłownia bezpyłowa

Pompy ciepła to rozwiązanie bardzo rekomendowane, ale niekiedy zbyt drogie dla inwestorów indywidualnych. Tańsze są zatem kotły gazowe, które najlepiej wybierać w wersji tych kondensacyjnych. Technologia kondensacji polega bowiem na odzysku ciepła przez specjalny wymiennik, który pobiera energię ze spalin. Ta oddawana jest w postaci skroplonego kondensatu, ponownie wracającego do np. obiegu grzejnikowego. Kotły gazowe kondensacyjne mogą zatem współpracować ze standardowymi technologiami C.O. oraz c.w.u. lub można je zastosować przy innowacyjnym ogrzewaniu podłogowym.

Jeśli chodzi o pomieszczenie gospodarcze dla kotłów gazowych, może być ono znacznie mniejsze niż w przypadku standardowych pieców retortowych nawet 5-klasy. Wiszące kotły kondensacyjne z zamkniętą komorą spalania mogą być montowane w najmniejszych z możliwych pomieszczeń, spełniających warunki techniczne oraz normy bezpieczeństwa. Muszą być to wnętrza nieprzeznaczone do tzw. stałego pobytu. Tylko w przypadku kotłów o mocy większej niż 30 kW należy wygospodarować kotłownię o powierzchni przynajmniej 8 m3. Przy średniej wielkości domów jednorodzinny nie jest to jednak konieczne.

Dużą zaletą jest również to, iż przy kotłach gazowych uproszczona może być instalacja odprowadzania spalin. Małe kotłownie dla technologii gazowych są także bezpyłowe. Wnętrze pozbawione jest sadzy oraz nieprzyjemnego zapachu.

Zalety domów bez kotłowni

Domy bez kotłowni lub z małymi kotłowniami bezpyłowymi przede wszystkim są podpięte do innowacyjnych energooszczędnych i proekologicznych instalacji c.w.u. oraz c.o. Wartość budynku zatem wzrasta. Podobnie jest z komfortem jego użytkowania, czego przykładem są urządzenia podpięte pod system SmartDom.

Oprócz tego należy zwrócić uwagę na opłacalność inwestycyjną pomp i kotłów gazowych. Nie wymagają one budowy złożonych instalacji odprowadzania spalin. Nie trzeba przy nich również budować rozbudowanego systemu wentylacji. Uproszczone są też rozwiązania przeciwpożarowe. Sam brak kotłowni lub konieczność zbudowania tej małej i bezpyłowej znacznie wpływa też na obniżenie kosztorysu wzniesienia czy zmodernizowania domu. Warto zatem dokładnie przemyśleć inwestycję w ogrzewanie elektryczne lub też gazowe (ziemne lub LPG z własnym zbiornikiem na działce).