Adaptacja kontenerów morskich na cele usługowe jest w ostatnich latach dość popularna. Wiele biur projektowych oraz firm wykonawczych oferuje również budowę domów z kontenerów. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Jeśli zależy ci na nowoczesnym i ekologicznym mieszkaniu, które powstanie w krótkim czasie, to pomyśl właśnie o budowie domu z kontenerów.

Co można zbudować z kontenerów?

Konstrukcje powstające z kontenerów są zaliczane do budownictwa modułowego. Mają różne przeznaczenie i wykorzystuje się je do realizacji inwestycji, które nie wymagają długiego czasu realizacji. Kontenery to dobry materiał do budowy magazynów, hal czy budynków gastronomicznych. Ale nie tylko. Szkoły i przedszkola też są budowane z takich materiałów. Budynki z kontenerów są funkcjonalne, nowoczesne i wyglądają bardzo estetycznie, dlatego poszerza się grono osób, które z kontenerów postanawiają wybudować swój dom. Może to być domek letniskowy, ale również całoroczny, który spełnia wszystkie wymagania budowlane i energooszczędne.

Technologia budowy domów kontenerowych

W budownictwie kontenerowym wykorzystywane są kontenery nowe i używane. Ich sprzedażą, a także modernizacją zajmuje się m.in. firma Dakz. Możesz tu liczyć na fachowe wykonanie prac przez profesjonalną ekipę (od projektu poprzez wycinanie otworów drzwiowych i okiennych, malowanie na dowolny kolor, do ocieplenia, ułożenia instalacji elektrycznej i wykończenia wnętrza). Budynki wykonywane w ten sposób są montowane z całych kontenerów bądź ich połówek. Wszystko zależy od koncepcji i założenia, jak ma wyglądać ostatecznie dom. Kontenery posiadają konstrukcję składającą się z samonośnej stalowej ramy, która jest wykonana z pokrytych antykorozyjną powłoką profili. Sufit, podłoga oraz ściany wykonane są z ocynkowanej blachy, która jest wypełniona materiałem izolacyjnym (wełna mineralna lub izolacja poliuretanowa) i posiada solidne boczne wzmocnienia. Wewnątrz budynków stosuje się płyty kartonowo-gipsowe labo płyty wiórowe. Również od zewnątrz można dom pokryć różnego rodzaju materiałem. Może to być drewno, kamień bądź tynk. Wszystko zależy od tego jaki styl ma reprezentować dom. Poza samym wykończeniem budynku z kontenerów, niezwykle ważne jest jego posadowienie. W zależności od podłoża, czasem wystarczy wypoziomowanie i osadzenie na betonowych bloczkach na stabilnym gruncie, a czasami potrzebne są stopy fundamentowe. W tym wypadku w punktach podparcia wylewa się beton zbrojony, dzięki któremu możliwe jest właściwe posadowienie budynku.

Zalety budownictwa kontenerowego

Budynki wykonane z kontenerów posiadają wiele zalet, które przemawiają za tym, by to właśnie z nich korzystać przy budowie domów, biur, magazynów czy hali produkcyjnych.

  • Szybka realizacja projektu, która w zależności od wielkości projektu, zajmuje od 4 tygodni do 3 miesięcy.  
  • Mobilność, która pozwala na przeniesienie budynku w każdej chwile w inne miejsce, ale również na powiększenie jego powierzchni, jeśli okaże się, że ta, którą dysponujesz, jest za mała.
  • Komfort – nowoczesne budynki z kontenerów są wygodne, estetyczne i ekologiczne. Zarówno te na cele mieszkalne, jak i handlowe, gastronomiczne, biurowe czy socjalne, dla pracowników budów.