Domofon jest jednym z urządzeń, które zwiększają poziom bezpieczeństwa domowników. Dzięki niemu możemy porozmawiać z drugą osobą, zanim wpuścimy ją do swojego domu. Poza tym nikt nie dostanie się do naszego domu bez naszej wiedzy. Montaż domofonu możliwy jest w istniejących obiektach mieszkalnych, a skomplikowanie prac montażowych zależy przede wszystkim od rodzaju wybranych przez nas urządzeń.

Z czego złożony jest domofon?

Obecnie powszechnie montuje się domofony lub wideodomofony. Dzięki nim możemy porozmawiać i zobaczyć osobę, która nas odwiedziła, zanim wpuścimy ją do domu. Dodatkowo nowoczesne domofony pozwalają na zdalne otwieranie bramy bez konieczności wychodzenia na dwór.

W nowych mieszkaniach i domach takie urządzenia montowane są już podczas stawiania budynków. Jeśli chodzi o starsze obiekty mieszkalne, większość z nich nie posiada ani domofonów, ani wideodomofonów, aczkolwiek w każdej chwili można je zainstalować. Jednak prace te najlepiej wykonać podczas gruntownego remontu obejmującego wymianę przewodów elektrycznych i renowację ścian.

Systemy domofonowe złożone są ze stacji bramowej, która znajduje się przy furtce. Element ten wyposażony jest w mikrofon. Poza tym domofony posiadają głośnik i przyciski przywoławcze. Wewnątrz budynku montuje się unifon z głośnikiem, mikrofon oraz przycisk otwierający bramę. Wideodomofon posiada dodatkowo kamerę oraz panel z monitorem. Przesyłanie dźwięków i obrazu między stacją bramową, a odbiornikiem odbywa się za pomocą przewodów lub drogą radiową.

Montaż domofonu przewodowego

Domofony przewodowe są najbardziej popularne, ponieważ uważa się je za mniej zawodne niż domofony bezprzewodowe. Ilość prac montażowych można zmniejszyć, gdy zdecydujemy się na domofon przystosowany do wykorzystywania dwuprzewodowej instalacji dzwonkowej. Jeżeli nie ma takiej możliwości pozostaje nam poprowadzenie kabli w wykonanym wykopie między furtką, a domem. Po ułożeniu w rowku przewodów należy 10 cm nad mini ułożyć niebieską folie ostrzegawczą. Jak sugeruje specjalista w branży elektroinstalacyjnej z firmy Waldemar Jerewski Wa El, jej obecność ochroni kable przed przypadkowych ich uszkodzeniem np. podczas wykonywania prac ogrodowych. Do montażu domofonu stosuje się kable z oznaczeniami YKY. Są to specjalistyczne kable, które można układać w ziemi.

Nieco trudniejszym zadaniem będzie rozprowadzenie kabli w domu, a także ich ukrycie. Jeśli chcemy przewody ukryć w ścianie, montaż domofonu warto wykonać wtedy, gdy planujemy remont obejmujący renowację ścian lub wymianę elektryki. Jeżeli nie mamy tego w planach pozostaje nam wykuć bruzdy w ścianach i poprowadzić nimi kable od domofonu. Mniej pracochłonną czynnością będzie poprowadzenie instalacji wzdłuż ścian, podłóg lub sufitów w listwach elektroinstalacyjnych.

Łatwiej sytuacja wygląda, gdy wymieniamy stary domofon na nowy, ponieważ wtedy możliwe jest wykorzystanie istniejącej już instalacji. Należy tylko pamiętać, że jeśli były wykorzystane dwuprzewodowe kable, wówczas domofon także musi być dwuprzewodowy. Ma to ogromne znaczenie, bowiem obecnie stosuje się systemy i urządzenia pięcioprzewodowe.