Domy kanadyjskie są niezwykle popularne w Ameryce Północnej i krajach skandynawskich. W Polsce natomiast, mimo wciąż znacznej przewagi budynków murowanych, drewniane konstrukcje szkieletowe zyskują coraz więcej zwolenników. Są to budynki stabilne, bezpieczne, ale i wyjątkowo estetyczne oraz energooszczędne. Czym dokładnie są domy kanadyjskie? Jakie są zalety tego typu konstrukcji? Dowiesz się tego po lekturze niniejszego artykułu.

Czym są domy kanadyjskie?

Domy kanadyjskie są budynkami wznoszonymi na drewnianej konstrukcji, złożonej ze słupków oddalonych od siebie w równych odległościach w przedziale od 30 do 60 cm. Do szkieletu przymocowuje się płyty OSB, które stanowią ściany, stabilizując całość. Konstrukcja dachu wykonywana jest z belek, do których również przytwierdza się płyty OSB lub bardziej estetyczne deski.

Wydawać by się mogło, że tak zaprojektowany budynek nie jest w stanie sprostać warunkom klimatycznym panującym w Polsce. Nic bardziej mylnego. Jak wyjaśnia specjalista z Firmy Budowlanej Construction Andrzej Hamelusz - 90% domów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie to tzw. „kanadyjczyki”. Ponadto są one bardzo popularne również w krajach skandynawskich, gdzie zimy są znacznie surowsze. Drewniany szkielet po zamontowaniu ścian jest ocieplany wełną mineralną. Ponadto stosuje się folię izolującą od wiatru po stronie zewnętrznej i paroizolacyjną wewnątrz. Całość pokrywa się od środka dodatkowo płytami karton-gipsowymi lub boazerią, które można wykończyć dowolną metodą, w zależności od upodobań lokatorów. W tak zabezpieczonym budynku z pewnością nikomu nie będzie zimno.

Zalety budowy domu kanadyjskiego?

Największą zaletą budowy domu kanadyjskiego jest jego cena. Warto jednak przy tym pamiętać, by wybierać sprawdzonego wykonawcę. Niski koszt postawienia drewnianej konstrukcji nie może iść w parze z pozostawiającą wiele do życzenia jakością materiałów. Jeśli chce się mieszkać w budynku stabilnym i bezpiecznym konieczne jest zastosowanie surowców najlepszej jakości.

Biorąc jednak pod uwagę wyłącznie kryterium kosztów przy budowie domu murowanego i szkieletowego, ten drugi typ zyska znaczącą przewagę. Decydując się na dom kanadyjski, można przeznaczyć zaoszczędzone fundusze na zakup lepszej jakości wyposażenia wnętrza: sprzętu AGD i RTV, mebli czy armatury łazienkowej.

Dzięki ograniczeniu tzw. prac mokrych wyłącznie do wylania fundamentów czas ustawiania konstrukcji i jej wykończenia jest bardzo krótki. Wszelkie roboty można bowiem wykonywać bez względu na warunki pogodowe. Ponadto nie ma potrzeby czekania aż zaprawy, czy tynki wyschną, by móc je szlifować czy malować. Dzięki temu budowa domu kanadyjskiego trwa ok. 3 miesięcy. Można więc stać się posiadaczem własnej nieruchomości w ciągu wakacji.

Za sprawą zastosowania naturalnych materiałów, rozwiązanie tego typu uznawane jest za ekologiczne. Ponadto termoizolacyjne właściwości drewna, dodatkowo ocieplonego wełną mineralną czyni dom kanadyjski rozwiązaniem energooszczędnym, co znacząco wpływa na ogólne koszty eksploatacji. Wiele osób może się obawiać, czy tego typu konstrukcja sprosta, obowiązującym od 2021 r. standardom technicznym dla nowo powstających budynków, w zakresie współczynnika przenikania ciepła. Tymczasem odpowiedniej grubości wełna mineralna, ułożona w sposób prawidłowy gwarantuje, że parametr ten nie przekroczy granicy 0,2 W/m2K.

Firma Budowlana Construction Andrzej Hamelusz od 2016 roku świadczy usługi budowy domów kanadyjskich, drewnianych oraz szkieletowych. Dba o to, by powierzone im zadania realizować z najwyższą starannością i spełniać oczekiwania wszystkich klientów. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej o ofercie zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzą na wszystkie pytania.