Drewniane domy szkieletowe cieszą się ogromną popularnością w Ameryce Północnej, gdzie stanowią ok. 90% wszystkich budynków mieszkalnych. W Europie najczęściej spotykamy je w Skandynawii oraz w Niemczech, jednak zainteresowanie nimi stale rośnie. Budową domów szkieletowych zajmuje się firma MKWoodBros, która prężnie działa na terenie Polski. Sprawdź, dlaczego warto wybrać ten rodzaj budynku, jakie są zalety domów szkieletowych i dlaczego nazywane są również domami ekologicznymi.

Czym są domy kanadyjskie?

Domy kanadyjskie, czyli domy szkieletowe to budynki powstające na bazie drewnianego stelażu. To do tego „szkieletu” przymocowuje się wielowarstwowe ściany. W przebiegu budowy domów kanadyjskich wyróżniamy jedynie jeden etap mokry - przygotowanie płyty fundamentowej, w której osadza się metalowe kotwy, na których mocowana jest cała konstrukcja budynku.

Pozostałe etapy budowy domu szkieletowego to prace suche, dlatego budynki te można stawiać niezależnie od warunków atmosferycznych oraz pory roku, co jest ich ogromną zaletą.

Istnieje wiele mitów dotyczących niskiej jakości takiego budownictwa, jednak możemy być o to spokojni, jeśli wybierzemy wysokiej jakości materiały budowlane oraz doświadczonych fachowców, którzy z należytą starannością będą realizować poszczególne etapy budowy. Warto zamawiać domy kanadyjskie firmach, które tak jakMKWoodBros od lat działają na naszym rynku i specjalizują się w technologii szkieletowej. Dobór odpowiednich materiałów budowlanych, dokładne wykonanie połączeń i ocieplenia budynku, a także prawidłowy montaż instalacji, to gwarancja, że dom kanadyjski będzie funkcjonował prawidłowo.

Największe zalety domów szkieletowych

Coraz więcej klientów decyduje się na zakup domu szkieletowego. Dzieje się tak dlatego, że budynki te oraz sam proces ich budowy mają liczne zalety. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy:

  • Czas budowy - dom murowany buduje się średnio 2 lata, natomiast dom kanadyjski można wybudować około pięciu razy szybciej, ze względu na brak prac mokrych i związanych z nimi przerw technologicznych.

  • Ceny domów szkieletowych - postawienie domu kanadyjskiego może być nawet o 30% tańsze niż budowa domu murowanego, ze względu na koszt materiałów i czas trwania budowy.

  • Możliwość łatwej rozbudowy domu – pamiętać należy jednak, że kluczowe jest fachowe przygotowanie projektu rozbudowy oraz profesjonalne wykonanie tej modyfikacji, by zachować stabilność konstrukcji oraz szczelność izolacji.

  • Przyjazny mikroklimat drewnianego domku - podstawowym budulcem domów kanadyjskich jest drewno, a do ich ocieplania wykorzystuje się wełnę mineralną, tynk organiczny oraz płyty gipsowo-kartonowe - brak więc tworzyw sztucznych.

  • Odpowiedni poziom wilgotności – dużym komfortem dla mieszkańców jest odpowiedni poziom wilgotności, dzięki zastosowaniu drewna, jako głównego materiału budowlanego. Nie musisz się  więc obawiać o pleśń czy zaduch.

  • Energooszczędność domów kanadyjskich – konstrukcja domów szkieletowych, pozbawiona mostków cieplnych i dokładnie wyizolowana, pozwala na oszczędzanie energii. Z tego względu domy kanadyjskie określane są również mianem domów pasywnych lub ekologicznych.

Wiele osób decyduje się na połączenie konstrukcji szkieletowej urządzeniami korzystającymi z energii odnawialnej: pompami ciepła, panelami fotowoltaicznymi, kolektorami słonecznymi. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu dom zużywa dużo mniej energii niż budowany tradycyjnie i generuje dodatkowe oszczędności. Na koniec warto dodać, że firma MKWoodBros stawia także domy modułowe, z prefabrykatów oraz zajmuje się tworzeniem architektury ogrodowej. Zapraszamy do współpracy!