Mały letniskowy drewniany domek w urokliwej okolicy, nad jeziorem, wokoło cisza i spokój – brzmi sielsko prawda? Już na samą myśl chce się tam przenieść i odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Z drugiej strony, rodzinny dom, w którym po wejściu czuć unoszący się zapach drewna i słychać skwierczący kominek. Dwa zupełnie inne obrazy, jeden wspólny mianownik – w roli głównej dom wykonany z drewna, czyli wyjątkowego, naturalnego surowca posiadającego liczne korzystne dla zdrowia i portfela cechy. Jakie zalety mają drewniane domy?

Na sezon i na lata

Działki budowlane dostępne w podmiejskich dzielnicach i niewielkich, ale korzystnych pod względem lokalizacji w kwestii skomunikowania z dużym ośrodkiem przemysłowym miejscowości to towar deficytowy. Domy rosną tam jak grzyby po deszczu. Wśród metod ciągle najczęściej stosowaną jest stawianie tradycyjnego murowanego obiektu. Jednak zauważyć można obecnie wzrost zainteresowania budową domu drewnianego. Jak mówią specjaliści z Drewnolitu, to rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku letniskowego domu nad jeziorem lub nad morzem, który będzie doskonałą opcją na wakacje, jak i klasycznego, rodzinnego domu mieszkalnego na lata. Uniwersalność materiału jakim jest drewno daje ogromne możliwości dostosowania konstrukcji do wykonania kompletnej termoizolacji, montażu systemu centralnego ogrzewania oraz innych instalacji podnoszących funkcjonalność domu, zupełnie tak jak w tych murowanych. Wielu z nas drewniany domek kojarzy właśnie z tym użytkowanym w okresie letnim, bez ocieplenia. Nic dziwnego, gdyż te spotykane są najczęściej, ze względu na szybkość i stosunkowo niewielką cenę. Całoroczne domy wykonane z drewna stają się alternatywą dla tradycyjnego budownictwa – nie wymagają prac mokrych, dlatego budowa może postępować bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Projekty drewnianych domów oparte są zazwyczaj na konstrukcji modułowej lub szkieletowej.

Co ma w sobie drewno? 

Jako surowiec wykorzystywany był już w zamierzchłych czasach, będąc jedyną możliwością stworzenia dachu nad głową. Teraz z perspektywy czasu wraca się do tamtych rozwiązań, czerpiąc z nich inspirację. Współczesne technologia jednak zrobiła milowy krok w kierunku unowocześnienia drewnianych domów i w pełni wykorzystuje wyjątkowe zalety tego materiału. Drewno przede wszystkim jest naturalne, ekologiczne i prozdrowotne. Wykazuje się zdolnościami do samoregulacji wilgotności, właściwościami antyalergicznymi, tworząc w ten sposób, niespotykany w innej technologii, korzystny dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia mikroklimat we wnętrzu budynku. Kolejnym aspektem na liście zalet jest energooszczędność. Domy drewniane pozwalają osiągać bardzo zadowalające parametry jeśli wziąć pod uwagę termoizolację. Zimą nie dochodzi do strat energetycznych, latem zaś, ciepło nie przedostaje się do wnętrza, co generuje znacznie mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Tym co skłania do skorzystania z drewnianej technologii coraz większą rzesze zwolenników to z pewnością krótki czas budowy. Wznoszenie konstrukcji może trwać tylko kilka miesięcy, gdyż murarskie prace ograniczają się tylko do wykonania fundamentów. Wbrew negatywnym opiniom co do trwałości domu drewnianego, specjaliści z Drewnolit przedstawiają wytrzymałościowe testy drewna, które jest niezwykle elastyczne, a poddane dodatkowej obróbce staje się również materiałem niepalnym.