Mieszkanie czy dom? Odpowiedź na to pytanie tylko pozornie jest prosta. Nasze decyzje często uzależnione są od środków finansowych, jakimi dysponujemy. Zazwyczaj zakup mieszkania jest tańszy niż budowa domu – choć tutaj zdarzają się wyjątki. Pewną nowością są domy budowane z konstrukcji stalowych. Kiedy warto się na tę opcję zdecydować?

Konstrukcje stalowe i co warto o nich wiedzieć

Konstrukcje stalowe mają szerokie zastosowanie w budownictwie. Są bardzo wytrzymałe, a do tego tanie i szybkie w montażu. Świetnie sprawdzają się jako stelaże hal produkcyjnych, garaży czy pomieszczeń przemysłowych. Ze względu na swoje zalety coraz częściej znajdują zastosowanie również w budownictwie mieszkaniowym, a konkretnie – w domach jednorodzinnych.

Zalety konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe to przede wszystkim twory niezwykle wytrzymałe. Dzięki temu wykonane z nich inwestycje, budynki czy hale mogą w nienaruszonym stanie przetrwać wiele lat bez potrzeby dokonywania napraw. Kolejną zaletą jest niewielka masa konstrukcji, co sprawia, że ich transport jest prosty i niedrogi. W przypadku stawiania hali cały proces można zakończyć nawet w ciągu jednego dnia. Budowa domu trwa nieco dłużej ze względu na konieczność wykonania innych prac. Stworzenie szkieletu z konstrukcji stalowych można przeprowadzić niezależnie od warunków pogodowych – nawet jesienią czy zimą.

Domy z konstrukcji stalowych?

Domy ze stali mają jedną główną zaletę – ich wybudowanie jest tańsze niż w przypadku klasycznych metod budowlanych. Kwota zależy oczywiście od powierzchni domu, liczby pięter czy rodzaju dachu, ale szacuje się, że koszt wybudowania mieści się w granicach 1800-2400 zł brutto za metr kwadratowy. Mowa tu o domu w stanie deweloperskim, zatem podana cena obejmuje nie tylko stalową konstrukcję, ale również wylanie fundamentów, elewacje, prace stolarskie czy wybudowanie kominów. Ostateczny koszt będzie więc inny w zależności od materiałów, które wybierzesz. Znaczenie ma oczywiście także producent konstrukcji stalowych. Jeśli poszukujesz wykonawcy z niezbędnymi certyfikatami, sprawdź firmę Dombud.

Krótszy czas wybudowania domu z konstrukcji stalowych

Poza niższym kosztem, wybudowanie domu z konstrukcji stalowych to również oszczędność czasu. W przypadku niezbyt skomplikowanych projektów możliwe jest postawienie budynku nawet w dwa, trzy miesiące. Pozwala to również ograniczyć koszty związane z placem budowy, czyli na przykład z ochroną, zakwaterowaniem pracowników, dostawą wody na budowę czy wywozem śmieci.