Izolacja termiczna, a przy tym wielokrotnie akustyczna budynków jest dzisiaj bardzo ważna, między innymi dla spełniania idei budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego. Aby ograniczyć koszty ogrzewania np. domu jednorodzinnego, nie tylko ważne jest stosowanie nowoczesnej instalacji C.O. opartej m.in. o kocioł piątej klasy na ekopellet. Ważne jest również właśnie postawienie na odpowiednią szczelność ścian, stropów, czy fundamentów. To dlatego zatem warto poznać dwa wyjątkowe wyroby: płyty izolacyjne PIR oraz płyty warstwowe PIR.

Czym są płyty izolacyjne PIR?

Płyty izolacyjne PIR to nic innego, jak materiał termoizolacyjny o bardzo niskim deklarowanym współczynniku przewodzenia ciepła, dzięki czemu idealne nadaje się do izolacji fundamentów, ścian działowych, ścian zewnętrznych, stropów, tarasów, balkonów, dachów płaskich oraz dachów skośnych. Wielokrotnie również są one stosowane przy tworzeniu wielkopowierzchniowych sufitów podwieszanych w budynkach publicznych, korporacjach, czy ośrodkach handlowych. Dzięki wysokiej wytrzymałości na ściskanie, mogą one także być z powodzeniem wykorzystywane w przypadku ogrzewania podłogowego, świetnie wspierając jego działanie i podwyższając grzewczą efektywność.

Jeśli chodzi zaś o rodzaje płyt izolacyjnych PIR, warto wiedzieć, że występują one obecnie w wielu rodzajach okładzin. Wyróżnia się okładziny papierowe pokryte aluminium, okładziny bitumiczne, czy aluminiowy laminat wielowarstwowy, idealny właśnie do sufitów podwieszanych. Dla np. ścian zewnętrznych lepiej wybierać produkty oparte o welon szklany. Tu warto zainteresować się technologią budowlaną termPIR® ETX, która posiada badania na metodę lekką-morką (ETICS). Płyty w takim rozwiązaniu gwarantuje m.in. świetnie wyposażona firma BOKKA, z której ofertą warto zapoznać się na dedykowanej stronie www.

Czym są płyty warstwowe PIR?

Płyty warstwowe PIR również zalicza się do płyt izolacyjnych, ale ich zastosowanie jest inne. Najczęściej stosuje się je bowiem przy wznoszeniu obiektów gospodarczych, magazynowych, czy też przemysłowych, czyli takich, w których wnętrzach ciężko jest regulować odpowiednią temperaturę. Tego typu konstrukcje zaliczyć można zatem do specjalnych płyt ściennych, pozwalających w szybki, tani oraz nowoczesny sposób tworzyć budynki w systemach lekkiej obudowy. Często nie wymaga to długich i kosztownych procesów wykańczających.

Jeśli chodzi zaś o płyty warstwowe PIR idealne np. do budowy hali lub magazynu, warto zainteresować się marką GORLICKA, która zapewnia konstrukcje do wykonywania ścian zewnętrznych osłonowych i wewnętrznych działowych w obiektach szkieletowych. Płyty przy tym mają różne grubości rdzenia, mogą być montowane poziomo lub pionowo, a ich parametry techniczne oraz jakość, zgodne są np. z normami PN-EN ISO 12944-2, czy PN-EN 10326. Mowa o m.in. wysokiej jakości powłokach ocynkowanych, które są ważnym elementem płyt, czy o wysokich kategoriach odporności na korozyjność. Płyty warstwowe ścienne marki GORLICKA standardowo posiadają długość od 2,0 m do 12 m. Na specjalne zamówienie klienta najlepsi dystrybutorzy dostarczają płyty warstwowe dłuższe od 12 m, przy czym maksymalna długość wynosi 16,5 m.