Budowa domu, więźb dachowych, altan ogrodowych wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju drewna. Do każdego rodzaju prac należy użyć innego drewna konstrukcyjnego, którego parametry techniczne pozwolą zachować odpowiednie właściwości użytkowe produktów końcowych.  W zakładzie Drew Gam świadczącym usługi tartaczne można liczyć na pomoc w doborze drewna budowlanego o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Jakie są rodzaje drewna konstrukcyjnego?

Rodzaje drewna budowlanego

Drewno na budowę musi być odpowiedniej jakości. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Drew Gam:

Istnieją trzy główne jego rodzaje: klejone KVH i BSH, oraz lite C24 - zgodne z normą PN-EN 338 o wysokiej odporności ogniowej, lepszej izolacyjności cieplnej niż np. konstrukcje ze stali o tej samej nośności. Drewno KVH łączone jest na mikrowczepy na długości, BSH zaś dodatkowo warstwowo na grubości, przez co pozwalają na wydłużenie belek z zachowaniem ich wysokiej wytrzymałości, bez konieczności podparcia.

Jak informuje nas nasz rozmówca lity materiał budowlany dostępny jest w różnych klasach wytrzymałości, określających takie właściwości jak: ściskanie w poprzek i wzdłuż włókien, rozciąganie w poprzek i wzdłuż włókien, zginanie, sprężystość, gęstość osobno dla gatunków drewna iglastego i liściastego.

Jakie wyróżnia się klasy drewna konstrukcyjnego?

We wspomnianym tartaku Drew Gam, które od 1996 roku zajmuje się produkcją drewna budowlanego, pilnuje się zarówno procedur pozyskiwania poszczególnych klas drewna, jak i przestrzegania warunków jego przechowywania. Wybierając bowiem materiał na budowę konstrukcji drewnianych, należy zwrócić uwagę na jego wygląd zewnętrzny, głównie jeśli chodzi o spękania czy ślady ewentualnej zgnilizny, samo określenie klasy nie wystarczy.

Gatunki iglaste uszeregowane są w klasach: C14, C16, C18, C20, C22, C24, C27, C30, C35, C40, C45 i C50, natomiast liściaste: D18, D24, D30, D35, D40, D50, D60 i D70. Im wyższa cyfra w wymienionych oznaczeniach, tym klasa charakteryzuje się lepszymi właściwościami.