W branży budowlanej poszukiwane są od lat rozwiązania zapewniające przede wszystkim trwałość konstruowanych obiektów. Z tego względu niezwykle wszechstronnie wykorzystywanym materiałem w budownictwie jest drewno. Można z niego przygotować szkielety domów, więźbę dachową i wiele innych elementów sprawdzających się m.in. przy wznoszeniu budynków. Jakie rodzaje wyrobów drewnianych dla tej branży oferują tartaki?

Z czego składa się więźba dachowa?

Ze względu na właściwości drewna, materiał ten doskonale sprawdza się np. jako stelaż dla dachu skośnego. Przygotowanie więźby dachowej wiąże się z produkcją przez tartak odpowiednio obrobionych wyrobów drewnianych. Są to przede wszystkim łaty, które tworzy się najczęściej w przekroju 60 × 40 mm. Mają one kształt charakterystycznych listew, a ich zadaniem jest przejmowanie części obciążenia i stabilizacja pokrycia. Kontrłaty to natomiast wyroby drewniane odpowiadające w więźbie dachowej za ochronę poszycia przed wilgocią.

Sprawdzone przedsiębiorstwo tartaczne jest w stanie dostarczyć klientowi zarówno łaty i kontrłaty, ale też inne elementy więźby. Zaliczają się do nich krokwie, podpierające je jętki czy specjalne belki dachowe. Produkcją takich wyrobów zajmuje się Przedsiębiorstwo Tartaczne SinDrew, w którego ofercie znajduje się jednak znacznie więcej drewnianych produktów sprawdzających się w budownictwie. Branża ta wykorzystuje naturalny surowiec także do tworzenia pełnych szkieletów domów. To coraz popularniejsze rozwiązanie w Polsce, które do realizacji wymaga wysokiej jakości drewnianych elementów z tartaku.

Zastosowanie drewna budowlanego

Szeroki asortyment przedsiębiorstw tartacznych obejmuje również drewno budowlane. Materiał ten przydaje się do tworzenia wspomnianych już szkieletów budynków, ale nie tylko. Tworzy się z niego również deski obiciowe, które następnie trafiają na fasadę np. domów jednorodzinnych. Ważny jest wygląd drewna, nadający budynkowi elegancki, luksusowy styl. Z drewna w branży budowlanej tworzy się również wszelkiego rodzaju listwy wykorzystywane w budynkach.

Do cieszących się sporym zainteresowaniem produktów tartacznych zalicza się niewątpliwie tarcica podłogowa. Jest to materiał, z którego tworzy się estetyczne i wytrzymałe zarazem podłogi drewniane. Ważna jest w tym wypadku jakość surowca, która przekłada się m.in. na jego odporność na ścieranie. W budownictwie drewno wykorzystuje się też do tworzenia elementów stolarki otworowej – okien i drzwi. W tym wypadku tartaki oferują najczęściej tzw. klejonkę, czyli drewno klejone warstwowo.