Inwestorzy budujący domy jednorodzinne coraz chętniej skłaniają się ku obiektom o podwyższonej energooszczędności. Budynki pasywne wyróżniają się doskonałą izolacyjnością termiczną i akustyczną, przez co koszty eksploatacji w ich przypadku są niskie. Osiągnięcie maksymalnej skuteczności w tym zakresie zależy m.in. od rodzaju drzwi wejściowych – warto postawić na odpowiednie modele rekomendowane przez ekspertów z firmy Ł&K.

Jakie parametry drzwi wejściowych do domów pasywnych są kluczowe?

Najważniejszą kwestią w kontekście wyboru skrzydła zewnętrznego do domu o wysokim stopniu energooszczędności jest współczynnik przenikania ciepła – Ud. W przypadku standardowych drzwi sprawdzających się w budynkach o konwencjonalnej budowie oraz typowych rozwiązaniach w zakresie izolacyjności termicznej drzwi wejściowe osiągają we wspomnianym zakresie wartości rzędu 1,1 W/(m2K). Znacznie inaczej sytuacja wygląda w modelach do obiektów pasywnych. Jak informują specjaliści z Ł&K, takie skrzydło powinno mieć poziom przynajmniej 0,70 W/(m2K), a w ofercie tej firmy można znaleźć drzwi osiągające jedynie 0,62 W/(m2K).

To doskonały wynik, który dobrze jest zestawić z parametrami pod względem odporności na obciążenie wiatrem. W domach pasywnych najlepiej sprawdzą się systemy w klasie C5/B5, spełniające rygorystyczne warunki normy PN-EN 12210:2001. Eksperci z firmy Ł&K wskazują również na Istotną rolę uszczelek w skrzydłach energooszczędnych. Ich jakość wpływa na wartości osiągane w zakresie przepuszczalności powietrza. Klasa 4 jest w tym wypadku bardzo dobrym wynikiem, który pozwala uzyskać oczekiwane właściwości.

Czy warto inwestować w drzwi pasywne?

Opisywane parametry wymagają od producentów tworzenia skrzydeł zaawansowanych technologicznie, których przemyślana konstrukcja zapewni bardzo dużą szczelność. Ma to zauważalne przełożenie na koszty eksploatacji budynku wykorzystującego właśnie drzwi pasywne. Przy prawidłowym montażu i wyborze właściwych rozwiązań w zakresie docieplenia elewacji oraz dachu, wydatki na ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym są nieznaczne. Z tego względu warto przemyśleć montaż skrzydła o wspomnianej charakterystyce nie tylko w domu pasywnym, ale też w klasycznych konstrukcjach mieszkalnych.

Należy przy tym wspomnieć o istotnych dla większości inwestorów kwestiach wizualnego dopasowania drzwi do ich indywidualnych preferencji. Modele o podwyższonej izolacyjności termicznej z oferty firmy Ł&K można skonfigurować na wiele sposobów. Dostępne są zarówno w wersji panelowej, jak i przeszklonej. Przy drugim z rozwiązań klient ma do wyboru szeroki zakres szklenia, co pozwala uzyskać atrakcyjny, nowoczesny wygląd drzwi wejściowych również w domu pasywnym.

 

Słowa kluczowe: drzwi, drzwi pasywne, drzwi do domu pasywnego, sprzedaż drzwi, drzwi zewnętrzne, drzwi wejściowe, drzwi wejściowe pasywne, drzwi zewnętrzne pasywne, stolarka drzwiowa, systemy drzwiowe