Drzwi to niezbędny element w każdym domu czy mieszkaniu. Zazwyczaj montujemy je na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć ten wybór. Jeśli chodzi o podstawowy podział, wyróżniamy drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Jednak, chociaż różnią się one zarówno parametrami, jak i funkcjonalnością, często ich wygląd jest bardzo podobny. To natomiast może prowadzić do pomyłek. A więc na co zwracać uwagę podczas kupna drzwi?

Drzwi zewnętrzne – bezpieczeństwo przede wszystkim

Bez wątpienia najważniejszą rolę odgrywają drzwi zewnętrzne. To właśnie one stanowią barierę, która ma zapewnić nam nie tylko spokój i prywatność, ale co najważniejsze bezpieczeństwo. Dlatego szukając modelu do swojego domu, nie warto kierować się jedynie aspektem wizualnym lub niską ceną. Oczywiście w sklepach takich jak Stolar System, którego specjalizacją jest stolarka otworowa, z pewnością uda się znaleźć solidne drzwi w atrakcyjnych cenach i jednocześnie o estetycznym wyglądzie. Warto też wziąć pod uwagę, że drzwi zewnętrzne w domu powinny być dopasowane do elementów, takich jak elewacja, dach, drzwi garażowe oraz okna.

Drzwi wewnętrzne – funkcjonalność i estetyka

Przy wyborze drzwi wewnętrznych równie ważny jak funkcjonalność, jest ich wygląd. W porównaniu z drzwiami zewnętrznymi, możliwości mamy zacznie więcej. Dostępne są zarówno klasyczne drzwi drewniane, jak i z płyt MFD lub szklane. Z kolei na podstawie sposobu otwierania możemy wyróżnić drzwi jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe, przesuwne oraz harmonijkowe. Kluczowe znaczenie dla wyboru drzwi wewnętrznych ma również pomieszczenie, w jakim mają się znaleźć. Do łazienki raczej unika się przeszkleń i wymagane są otwory wentylacyjne. Do sypialni najczęściej wybierane są drzwi dobrze izolujące hałasy. Natomiast do kuchni otwartej na salon doskonale sprawdzają się modele przesuwne lub dwuskrzydłowe.

Jakie są różnice?

Chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że drzwi wewnętrzne  i zewnętrzne są praktycznie takie same – różnie je bardzo wiele. Po pierwsze parametry techniczne. Drzwi zewnętrzne mają funkcje antywłamaniowe, przeciwpożarowe, a nawet dźwiękoszczelne. Również stopień izolacji termicznej jest znacznie większy niż w drzwiach wewnętrznych. Po drugie wykonanie i materiały. Otóż drzwi zewnętrzne ze względu na to, że są narażone na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, muszą być bardzo trwałe i odporne na niskie temperatury, deszcz czy słońce. I po trzecie wykończenie. Drzwi wejściowe zazwyczaj nie posiadają przeszkleń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na aspekt bezpieczeństwa i prywatności. Co więcej, wyposażone są w  bardziej zaawansowane systemy zamknięć.