Polskie i światowe budownictwo stale się rozwija. Wiele prac budowlanych, jak również w zakresie przenoszenia ładunków nie byłoby możliwe bez nowoczesnych maszyn. Usługi dźwigowe znacznie ułatwiają sprawne przeprowadzenie prac. Warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje dźwigów ze względu na budowę czy przeznaczenie. Do czego można je zastosować? Czy do wynajęcia potrzebna jest specjalna zgoda? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jakie wyróżnia się rodzaje dźwigów? Budowa i sterowanie

Dźwig, zwany inaczej wyciągiem lub windą osobową, służy do przemieszczania różnego rodzaju ładunków lub osób. Wyróżnia się też 2 podstawowe rodzaje tego typu urządzeń: żurawie wieżowe i ruchome. Pierwszy jest nieruchomy, wytrzymały, o ciężkiej konstrukcji. Pozwala na uniesienie danego przedmiotu lub osoby na ponad 100 m. Z kolei drugi wyposażony jest w wysięgnik, który zawiera specjalny chwytnik umieszczony na ruchomej platformie. Oprócz tego wyróżnia się jeszcze żurawia stacjonarnego i przejezdnego. Ze względu na rodzaj napędu, dzieli się je na urządzenia napędzane elektronicznie i hydraulicznie. Napęd może być przy tym skonstruowany z reduktora. Budowa ich szybu może się składać z maszynowni lub szybu otwartego.

Dźwigami można sterować zewnętrznie, wewnętrznie, przestawnie, grupowo, dyspozycjami lub zbiorczo. Mogą dodatkowo mieścić jedną lub dwie kabiny. Mogą być przeznaczone jako urządzenia osobowe, osobowo-towarowe, szpitalne lub specjalne. Oprócz tego szczególną popularnością cieszy się dźwig portowy, który umożliwia przeładunek towarów ze statków. Najczęściej można jednak spotkać na placu robót żurawia budowlanego. Urządzenie to stosuje się do pionowego przemieszczania ładunków lub ludzi, umieszczonych w specjalnych kabinach lub pomostach. Pomieszczenia poruszają się wzdłuż pionowych prowadnic. Mogą być nachylone pod odpowiednim kątem w pionie.

Jak wybrać żurawia budowlanego? Funkcje dźwigów

Na prawidłowe działanie żurawia warsztatowego lub budowlanego wpływa kilka czynników. Należą do nich: ich rodzaj, typ wysięgnika, tzw. moment roboczy oraz wysokość zaplanowanego podnoszenia. Przy wyborze, zakupie lub wynajmie dźwigów, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, to jest:

  • Udźwig. Mierzona w kilogramach najwyższa wartość obciążenia, którą jest w stanie wytrzymać urządzenie. Określa także maksymalną ilość osób do dźwigania.

  • Energooszczędność. Oznacza efektywność energetyczną i zużycie energii podczas pracy i trybie czuwania.

  • Napęd. Może być hydrauliczny lub elektryczny.

  • Możliwość podnoszenia. Mierzona w metrach wysokość, a zatem długość odcinka przejazdu np. kabiny między najniżej położonym a najwyższym poziomem,

  • Prędkość. Maksymalna prędkość jazdy, z jaką może się poruszać platforma lub kabina.

  • Metoda sterowania. Schemat wprowadzania zadań i metoda realizacji poleceń pasażerów.

Dzięki dodatkom np. linom, łańcuchom, hakom, koszom czy kontenerom podobnie jak podnośniki, mogą być używane do różnych prac. Sprawdzą się zarówno do wykopów czy montażu wodociągów i kanalizacji, jak i przy remontach, pracach wysokościowych np. myciu okien w blokach, jak również do rozwieszania ogłoszeń czy plakatów.

Dźwigi to przydatne urządzenia, które sprawdzają się na placu budowlanym lub do przenoszenia towarów. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ich jakość. Najlepiej więc porównać oferty producentów i zdecydować się na usługi dźwigowe przedsiębiorstwa mającego największe doświadczenie. Przed wynajęciem urządzenia należy jednak uzyskać odpowiednie pozwolenie. Warto pamiętać, że trwałość i zastosowanie odpornych na różne czynniki tworzyw wpływa na prawidłowe funkcjonowanie sprzętu. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję przeprowadzonego bezpiecznie i szybko procesu.