Prace inwestycyjne nie są kojarzone z dźwigami samochodowymi. Bardziej okazałe są bowiem olbrzymie żurawie wieżowe, które dostrzec można z daleka, jak wznoszą się ponad dachy domów. Tymczasem bez tych mobilnych urządzeń wiele prac rozbiórkowych, budowlanych i przeładunkowych nie mogłoby zostać zrealizowanych. Czym są dźwigi samochodowe? Do jakich prac mogą być wykorzystane? Dowiesz się tego wszystkiego po lekturze niniejszego tekstu.

Czym są dźwigi samochodowe?

Żurawie samojezdne to urządzenia, których zasadniczymi elementami są: samochód ciężarowy oraz osadzony na nim dźwig. Dzięki wysokiej mobilności można bardzo szybko przemieszczać się pomiędzy placami budowy, korzystając z ogólnodostępnych dróg. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdy kilka inwestycji jest realizowanych przez tego samego wykonawcę, a jednocześnie żadna z nich nie wymaga stałego wykorzystania sprzętu do załadunku, rozładunku lub przewożenia.

Jak tłumaczy Mariusz Nalewaj z ostrowieckiej firmy świadczącej usługi dźwigowe - cały mechanizm żurawia samochodowego osadzony jest na platformie obrotowej wraz z wychylnym wysięgnikiem o cięgniku zainstalowanym na samym końcu ramienia sterowanego hydraulicznie. Pozwala to na wykonywanie prac na obwodzie koła o różnej średnicy, za sprawą możliwości wydłużania i skracania ramienia dźwigu.

Żurawie samobieżne nie umożliwiają podnoszenia kilkuset tonowych ładunków. Przy takich pracach nieocenione są standardowe dźwigi budowlane. Mogą być jednak z powodzeniem stosowane do przenoszenia materiałów budowlanych, maszyn i towarów o wadze nawet 40-60 t.

Do jakich prac wykorzystywane są dźwigi samochodowe?

Dźwigi samochodowe wykorzystywane są zarówno do prac na placu budowy, jak i w logistyce do załadunku i rozładunku, a także w halach magazynowych.

Urządzenie to doskonale sprawdza się w miejscach trudno dostępnych oraz takich gdzie nawierzchnia stwarza trudności w poruszaniu się - grząskie błoto, czy lepka glina.

Dźwig samobieżny jest niezastąpiony przy pracach rozbiórkowych w sytuacjach, gdy zastosowanie materiałów wybuchowych nie jest możliwe ze względów bezpieczeństwa np. pomiędzy budynkami. Bez trudności można przy jego pomocy zdemontować kominy, dachy, a nawet żurawie wieżowe.

Wykorzystywane są powszechnie w transporcie, w tym także w transporcie morskim. Dzięki hydraulicznie sterowanemu ramieniu możliwe jest załadowanie towaru, znajdującego się na paletach w porcie, bezpośrednio na pokład statku. Bez tego udogodnienia konieczne byłoby mozolne przewożenie palet na wózkach widłowych, co znacznie wydłużyłoby prace i opóźniało rejs.

Decydując się na wykorzystanie żurawi samobieżnych w halach magazynowych, warto pamiętać, o przepisach prawa, które zakazują stosowania w zamkniętych pomieszczeniach urządzeń emitujących spaliny na ponadnormatywnym poziomie. Ograniczona wymiana powietrza mogłaby bowiem doprowadzić do śmiertelnego zatrudnić pracowników. W  takiej sytuacji najlepiej zastosować urządzenia najnowszego typu z napędem elektrycznym. Ich dodatkowym atutem jest zmniejszony poziom generowanego hałasu, co ma wpływ na komfort pracy. Ponadto generują mniej zanieczyszczeń, co pozwala wykorzystywać je także w branżach przemysłowych o podwyższonych wymaganiach sanitarnych np. w magazynach produktów spożywczych.