Czasy kiedy stolarka aluminiowa była stosowana jedynie w nowoczesnych biurowcach, czy miejscach użyteczności publicznej już minęły. Obecnie okna aluminiowe np. te produkowane przez firmę Effector S.A są również popularne w budownictwie jednorodzinnym. Czym charakteryzuje się aluminium? Jakie są zalety stolarki otworowej z glinu? Gdzie najczęściej są wybierane okna z alu? 

Aluminium w budownictwie jednorodzinnym

Aluminium i stal to jedne z częściej używanych w budownictwie materiałów do produkcji różnego rodzaju konstrukcji czy to samodzielnych, czy w połączeniu z innymi surowcami. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Effector S.A.:

Profile aluminiowe wyróżniają się na tle innych lekkością i wytrzymałością, co w przypadku większych wymiarów okien ma dość duży wpływ na obciążenie konstrukcji budynku. Duża plastyczność glinu sprawia, że bez problemu można wytwarzać z niego stolarkę okienną o różnorodnych kształtach, również na indywidualne życzenie klienta. Stolarka aluminiowa (po wzmocnieniu profili powłokami anodową lub lakierowaną) jest odporna na temperaturę, warunki atmosferyczne i promienie UV.

Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę aluminiową?

Aluminium w budownictwie wykorzystywane jest do produkcji elementów wykończeniowych. Jak informuje nas nasz rozmówca Effector S.A. od ponad 25 lat z powodzeniem zajmuje się produkcją na rynek krajowy i zagraniczny takich produktów jak np.: listwy przypodłogowe, okna i drzwi werandowe,  czy okapniki rynnowe i progi. Dbając o najwyższe zadowolenie klienta, we wspomnianej firmie dużą wagę przywiązuje się do wykończenia profili, przy pomocy takich wariantów wykończenia jak anodowanie, piaskowanie, elektropolerowanie, polerowanie mechaniczne, szczotkowanie oraz lakierowanie proszkowe. Okna z aluminium są niezwykle trwałe, odporne na warunki atmosferyczne, a do tego całkowicie bezobsługowe. Pozwalają na stworzenie dużych przeszkleń, bez ryzyka zbytniego przeciążenia konstrukcji. Konstrukcje oparte na aluminium dobrze komponują się z praktycznie każdym stylem budowlanym.