Z wyglądu przypomina węgiel kamienny, jednak jest od niego o wiele bardziej wydajny, a ceni się go przede wszystkim za to, że jest w pełni ekologicznym źródłem energii. Ekogroszek, bo o nim właśnie mowa, coraz częściej gości w pomieszczeniach gospodarczych domów jednorodzinnych, zasilając piece i kotły automatyczne. Dlaczego coraz więcej właścicieli samodzielnych budynków mieszkalnych decyduje się na ogrzewanie przy użyciu ekogroszku?

Ekogroszek jako źródło ciepła w Twoim domu

Wiele polskich miast już jakiś czas temu podjęło decyzję o zmianie zasad ogrzewania domów, a niektóre z nich zdecydowały się na wprowadzenie całkowitego zakazu palenia węglem kamiennym. Wszystko to za sprawą wysokiej emisji związków siarki i azotu do atmosfery. Doskonałą alternatywą dla tego opału stał się właśnie przyjazny dla środowiska ekogroszek, który odznacza się wysoką wartością opałową, a także zmniejszeniem kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego. Co więcej, te ekonomiczne źródło ciepła może znacznie poprawić komfort życia mieszkańców, którzy mogą zdecydować się za zakup kotła automatycznego z podajnikiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu wystarczy skontrolowanie sytuacji raz w tygodniu, by móc cieszyć się przyjemnym ciepłem.

Jak powstaje ekogroszek?

Nie bez powodu mówi się o tym, że ekogroszek, który można znaleźć w ofercie firmy Trans- Det Anita Krzykowska-Łaszczak, jest zamiennikiem węgla kamiennego. Co łączy oba te paliwa? Cóż, przede wszystkim to, że pierwsze wywodzi się z drugiego. Groszek ekologiczny pozyskuje się bowiem dzięki skruszeniu i przesianiu przez sito właśnie wysokokalorycznego węgla kamiennego, dzięki czemu powstaje tworzywo o grubości od 5 mm do 25 mm. Taki przesiew pozwala nie tylko na wyodrębnienie ziaren, które bez problemu przyjmą nowoczesne podajniki, ale również na oddzielenie zbyt małych kawałków, które będą miały wpływ na zmniejszenie efektywności spalania. Następnie granulat poddawany jest dokładnemu płukaniu, w którego czasie usuwa się z jego powierzchni miał.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ekogroszku? Przede wszystkim na wskazaną na opakowaniu kaloryczność, a także na świadczącą o jakości opału wilgotność, spiekalność oraz zawartość popiołu. Warto wiedzieć, że na stan ekogroszku będzie miało wpływ także opakowanie, w którym granulat będzie przechowywany. Będzie ono ochroną przed chłonięciem wilgoci z otoczenia. Jak widać, ekogroszek to paliwo tanie, wydajne i ekologiczne oraz wygodne w użytkowaniu. Warto zainwestować w ten rodzaj ogrzewania domu jednorodzinnego.