Tajemniczy symbol NF40, jest coraz częściej wnikliwie rozszyfrowywany przez tysiące polskich, indywidualnych inwestorów, realizujących swoje marzenie o własnym domu jednorodzinnym. Oznacza on bowiem niskoenergetyczny oraz proekologiczny budynek, na którego budowę można uzyskać dofinansowanie. Istotne jest jednak, aby wskaźnik kWh/m2 wynosił na jeden rok rozliczeniowy liczbę

Na czym najbardziej skupić swoją uwagę?

Remontując stary dom, budując dom jednorodzinny, czy nawet odnawiając mieszkanie, przede wszystkim powinniśmy skupić uwagę na tych elementach, które przynoszą nam olbrzymie roczne straty ciepła. Nie wiąże się to bowiem tylko z wyższymi opłatami, ale także z pogorszonymi warunkami eksploatowania wnętrz. Mowa przede wszystkim o niezdrowym mikroklimacie. Wystrzegać się zatem należy przede wszystkim słabej termoizolacyjności okien oraz ścian zewnętrznych, ale także przestarzałych systemów wentylacyjnych. Te mogą powodować nawet do 31% start całego ciepła! Dzisiaj rekomendowane są zatem wentylacje mechanicznie podłączone pod systemy zarządzanie budynkiem, które będą współpracowały również z klimatyzatorami wewnętrznymi, np. w wersji multi split. Należy przy tym pamiętać, że pełna inwestycja w takie rozwiązania, jest kosztowna, ale stosunkowo szybko się zwraca. Warunkiem jest spersonalizowane dobranie urządzeń do warunków technicznych obiektu NF40 i do naszych potrzeb…

Dom  NF40 – bez czego go nie  zbudujesz?

Domy w standardzie NF40 podobnie, jak te budowane w ideach budownictwa pasywnego, bazują przede wszystkim na stosowaniu odnawialnych źródeł energii. Ważne jest zatem wykorzystywanie kolektorów słonecznych w systemie off lub on-grid, czy też kompensatorów mocy biernej. Nie bez znaczenie są również wydajne urządzenia grzewcze, wśród których dzisiaj poleca się najbardziej pompy ciepła, które występują w wersji powietrznej, gruntowej oraz wodnej. To one zapewniają olbrzymie roczne oszczędności. Dla budynku o powierzchni około 160 m2 z rocznym zapotrzebowaniem energetycznym 160 kWh/m2 i z kotłem o sprawności w granicach 60-70%, koszty ogrzewania wnętrz oraz wody użytkowej, mogą sięgać nawet 10 tysięcy złotych! Dom w standardzie NF40 z pompą o sprawności powyżej 100%, generuje zaś zużycie energii cieplnej wartej około 3 tysiące złotych…

Pokazuje to zatem, jak olbrzymie korzyści niesie stosowanie proekologicznych technologii, które są również narzucane dyrektywami Unii Europejskiej. Modernizując dom, lub wznosząc swoje wymorzone „cztery ściany” przemyśl, czy inwestycja w energooszczędne instalacje nie jest dla Ciebie i Twojej rodziny bardzo korzystna. W przypadku wątpliwości, koniecznie skonsultuj się z firmą EKO-SEPT, która zajmuje się wydajnymi i nowoczesnymi wentylacjami, klimatyzacjami, panelami fotowoltaicznymi, oraz pompami ciepła. Jej propozycje poznasz na dedykowanej stronie www…